Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Третиране на доставка на стоки от ЕС, директно изпратени на фирма от Хонконг

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българска фирма извършва следната сделка: Закупува стоки от люксенбурска фирма - хранителни добавки. Тези стоки се изнасят директно за фирма от Хонконг. За закупената стока българската фирма има издадена фактура с неначислено ДДС. Българската фирма има издадена фактура на хонконгския си клиент, в която също не е начислила ДДС. Износът на стоката не става от митница в България, а от страна от ЕС. Стоката по никакъв начин не пристига на територията на България. Как да се третира покупката на тези стоки? Трябва ли българската фирма да си самоначислява ДДС и има ли право на данъчен кредит за това самоначислено ДДС? Как и къде фактурата и протокола (ако има такъв) да се отразят в ДДС декларацията и дневника? При продажбите дали сделката може да се третира като износ и как трябва да се отрази съответната сделка в ДДС декларацията и дневниците по ДДС?. За момента от българската фирма няма предоставена митническа декларация за износ.


Отговор:
Съгласно чл. 17, ал. 2 от закона мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът и към получателя. Това, че стоката се изпраща от Люксембург, означава, че мястото на изпълнение на доставката към фирмата от Хонконг е извън страната и за целите на ЗДДС доставката не се облага, съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС. За доставката не се прилага нулева ставка по ЗДДС, тъй като износът не е от България. Фактурата ще се отрази в дневника за продажби в колона 23.
 
За закупената стока, след като стоката не пристига в страната, нито в друга държава членка, данъкът не е изискуем от получателя, тъй като не са изпълнени условията на чл. 82 и чл. 84 от закона, затова няма основание за самоначисляване на данък и не се издава протокол.

След като доставчикът не е начислил ДДС, предполагам, че той извършва износа от ЕС и в този случай българската фирма няма задължения да следи обороти за регистрация в Люксембург. Чуждестранната фактура за покупка няма нужда да се отразява в дневника за покупки, тъй като не е данъчен документ, издаден по реда на ЗДДС. Достатъчно е да се отрази в счетоводството и да се съхранява цялата документация за доставката, от която е видно, че доставката е с място на изпълнение извън страната.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x