Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Третиране като ОТУ на еднодневни екскурзии и на екскурзии с нощувки без издадена фактура

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Фирмата е лицензиран туроператор и организира на този етап едно-, дву- и тридневни предимно планински екскурзии в България. Сключва договори с пътуващите. Всички такси се плащаt по банков път. При еднодневните екскурзии има организиран лицензиран транспорт, застраховка и водач, като това е управителяt - с лиценз и има право до води групи. При екскурзии за повече от един ден има нощувка, но за някоi не може да вземе фактура.

1. В случая еднодневните екскурзии считат ли се за ОТУ или се облагат по общия ред на ЗДДС?

2. Екскурзиите, които са за повече от един ден, но за тях не е получена фактура от доставчика (къща за гости, хижа) - ОТУ ли са?

3. На физическите лица, които плащат за дадено пътуване (при ОТУ) - трябва ли да се издава индивидуална фактура или за всичките може да се пуснат в един отчет за продажбите (като се приложи списък към него)?

4. Ако имаме ОТУ и може да се издаде Отчет за продажбите, той ще намери ли отражение в Дневника за продажбите в месеца на плащане с попълнени от кол. 1 до кол. 8 данни?


Отговор:
Определението на обща туристическа услуга е дадено в чл. 136 от ЗДДС. Когато туроператор предоставя от свое име стоки или услуги във връзка с пътуването на пътуващо лице, за осъществяването на което се използват стоки или услуги, от които пътуващото лице се възползва пряко, се смята, че се извършва една доставка на обща туристическа услуга.

Алинея 2 прави уточнението, че стоките и услугите, които туроператорът предоставя във връзка с ОТУ следва да са получени от други данъчно задължени лица и предоставени на пътуващото лице без изменение.
 
Ако предоставяте услуги с лични ресурси на фирмата, тези услуги не се включват в ОТУ и за целите на облагането за тях се прилага общия режим на закона. 
 
ЗДДС и ЗТ не поставят условие за задължително включена нощувка в туристическия пакет, а решение C-163/ 91 на CEC  определя, че облагането по специалния режим на облагане на туристически услуги се прилага, дори ако туроператор доставя единична услуга, а не пълния пакет. Затова при услугите за еднодневните екскурзии и тези, за които нямате фактура от доставчика по настаняване, следва да се облагат по специалния режим за ОТУ само, ако са закупени от други данъчно задължени лица и се предоставят без изменение.
 
Чл. 113, ал. 3, т. 1 от закона позволява да не се издават фактури за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице. В този случай при плащане в брой следва да издадете касов бон, съгласно чл. 118 от закона.
 
Съгласно чл. 120, ал. 1 от закона за всеки вид доставка, за която е приложим специалният ред на облагане по глави шестнадесета, седемнадесета и деветнадесета, доставчикът - регистрирано по ЗДДС, съставя отчет за извършените продажби през данъчния период. В този отчет се включват всички доставки, за които е приложим специалният ред за облагане на туристически услуги, независимо дали е издадена фактура или не. Съгласно чл. 86, ал. 4 от ППЗДДС отчетът за извършените продажби през данъчния период по чл. 120, ал. 1 от закона не се включва в дневника за продажбите.
 
Отчетът по чл 119 от ЗДДС не включва доставките, по които данъкът е начислен от доставчика с протокол, съгласно изискванията закона, съгласно чл. 112, ал. 5 от ППЗДДС, което означава, че в отчета по чл 119 от ЗДДС не се включват доставките облагани по режима за ОТУ.  
 
С уважение:

 
Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x