Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Трениране по ЗДДС на доставка на стока, произведена в Румъния, с фактура от гръцка фирма

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма, регистрирана за целите на ЗДДС в България, закупува стока. Стоката е произведена в Румъния, от където е доставена в България. Фактурата за покупка на стоката е издадена от гръцка фирма, която е дистрибутор на румънската. Има CMR за доставка от Румъния с посредник гръцката фирма и място на разтоварване склада на на Българската ни фирма. Как се третира сделката по отношение на ЗДДС? Българската фирма след това продава стоката на клиент - фирма, регистрирана по ДДС в Гърция. Какво е данъчното третиране от гледна точка на ЗДДС при тази ситуация и как следва да се оформи документално? Как ще се определи мястото на изпълнение на таези доставки?


Отговор:
Движението на стоката от Румъния до България с посредник гръцка фирма, наподобява тристранна операция, но за да се определи българската фирма като придобиващ в тристранна операция, гръцката фирма не трябва да е регистрирана по ДДС в България и Румъния. За да определите това, във фактурата от гръцката фирма трябва да има текст „чл. 141 2006/112/ЕО“, което ще удостовери, че действа като посредник в тристранна операция. В този случай за българската фирма няма да има ВОП, съгласно чл. 13, ал. 4, т. 6 от закона. 

Мястото на изпълнение при доставка на стока от посредник в тристранна операция до придобиващ в тристранна операция е държавата членка, където придобиващият в тристранната операция е регистриран за целите на ДДС. След като стоката пристига в България до българска регистрирана фирма, мястото на изпълнение ще е в страната. Чл. 82, ал. 3 от ЗДДС определя, че данъкът е изискуем от придобиващия при тристранна операция, осъществена при условията на чл. 15 от закона. Ето защо българската фирма следва да си самоначисли данъка с протокол по чл 117.

Ако обаче на гръцката фактура няма текст, че действа като посредник в тристранна операция, тогава за българската фирма ще бъдат изпълнени условията на чл. 13, ал. 1 от закона и българската фирма ще направи ВОП. Данъкът при ВОП е изискуем от придобиващия, съгласно чл. 84 от закона, затова българската фирма трябва да си самоначисли данъка с протокол по чл 117 от закона и да го отрази в двата дневника.

Последващата продажба към фирма, регистрирана в Гърция, ще има място на изпълнение определено по реда чл. 17, ал. 1 или ал. 2 от закона.

В случай че стоката не се превозва, мястото на изпълнение ще е там, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността, т.е. в страната. В този случай за българската фирма няма да са изпълнени условията за прилагане на нулева ставка, затова доставката ще се обложи с 20% ДДС.

Ако стоката бъде изпратена/ транспортирана от България до друга държава членка към фирма, регистрирана по ДДС в друга държава членка, мястото на изпълнение ще е в страната и българската фирма ще направи ВОД. Във фактурата като основание за неначисляване на данък се вписва "обратно начисляване" и чл. 53 от ЗДДС. Фактурата се отразява във VIES-декларацията, а доказването на нулева ставка става с наличие на документите изброени в чл. 45 от ППЗДДС.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x