Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Справка по чл. 73 от ЗДДФЛ и данъчни облекчения за деца

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ При подаване на справка по чл.73.6 от ЗДФФЛ ситуацията е следната: Заплатите се изплащат в началото на следващия месец. Изключение прави ДУК, за да се избегне преобразуването. Тогава за 2021 г. имаме период 12.2020 г. - 11.2021 г. изплатени заплати и те се включват в справката по чл.73, ал. 6 за 2021 г. Какво се случва с облекченията за деца? Ако сме работодател по основно правоотношение и заплатата за 12.2020 г. е платена 01.2021 г., а тази за 12.2021 г. - през 01.2022 г., то кое данъчно облекчение влиза в спрвката по чл.73, ал. 6 за 2021 г. - това за 12.2020 г. (200 лв. ДО за дете) или за 12.2021 г. (4500 лв. ДО за дете)? Ако всички служители получават декемврийската си заплата през 01.2022 г., а управителят и един служител са я получили през 12.2021 г., то всички ДО за деца за 2021 г., които са дръпнати през месец 12.2021 г., но заплатите са платени 01.2022 г., ще влязат в справката по 73 ал. 6 за 2022 г., а само на упрвителя и получилия 12.2021 г. служител ли ще са в справката за 2021 г.?


Отговор:
Съгласно чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ работодателите изготвят справка по образец за изплатените през годината облагаеми доходи по трудови правоотношения и за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски. В справката се включва и информацията, свързана с определянето на годишната данъчна основа и годишния данък по реда на чл. 49 за лицата, на които към 31 декември на данъчната година работодателят е работодател по основното трудово правоотношение. Съгласно чл. 49, който препраща към чл. 25 от ЗДДФЛ, годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения включва доходите, които са изплатени през данъчната година.
 
Съгласно чл. 49, ал. 3, т. 2 от ЗДДФЛ годишната данъчна основа по чл. 25, ал. 1 и 3 (при годишното изравняване на доходите от трудови правоотношения, бел. а.) се намалява с данъчните облекчения по чл. 18, 20, 22в и 22г. Когато определеният годишен размер на данъка, в резултат от годишното изравняване по чл. 49, ал. 1 от ЗДДФЛ, е по-нисък от размера на авансово удържания данък, работодателят до 31 януари на следващата година възстановява разликата на лицето (чл. 49, ал. 6 от ЗДДФЛ).
 
Следователно при извършване на годишното изравняване на доходите от трудови правоотношения по чл. 49 от ЗДДФЛ се взема предвид размерът на дохода, който ефективно е получен от работника през данъчната година, независимо кога е положен трудът, за който се полага този доход. За този доход се изчислява данъчна основа, като се приспада размерът на данъчното облекчение, което е в сила за съответната данъчна година. Ако годишният размер на данъка е по-нисък от авансово удържания, разликата се възстановява на лицето, но възстановената сума не представлява отделен доход, а увеличава размера на нетната сума (разполагаемия доход) на лицето, без да е нов, отделен доход за целите на ЗДДФЛ.
 
При описаните във въпроса обстоятелства за работниците, които получават заплатите си в началото на следващия месец за предходния, годишното изравняване на данъка и съответно данните, които се декларират в справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, ще обхващат сумата на брутния доход, изплатен през 2021 г., т.е. брутния размер на заплатите за период м. 12.2020 – м. 11.2021 г. От тази сума се приспадат дължимите осигурителни вноски за периода, след което от разликата се изважда размерът на данъчното облекчение, на което лицето има право за 2021 г. Определеният по този начин размер на ДДФЛ се съпоставя с удържания авансово размер на данъка и ако има разлики те се удържат или възстановяват на лицето. По този начин се декларира информацията и в справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ за 2021 г.
 
Възстановяването на удържан през 2020 г. в повече авансов данък, поради прилагане на данъчното облекчение за 2020 г., не влияе на размера на облагаемия доход за 2021 г., независимо че технически възстановяването на удържания в повече данък се извършва заедно с изплащането на заплатата за м. 12.2020 г. през м. януари 2021 г. Възстановеният със заплатата за м. 12.2020 г. данък не е част от тази заплата и съответно не е облагаем доход за 2021 г.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x