Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Счетоводни записвания при разпределяне на дивиденти, платени от дъщерно, но внесени и декларирани от дружество майка

Силвия Динова Отговор, предоставен от
Силвия Динова
Въпрос:

Счетоводител съм на 2 дружества, регистрирани в България, със собственици гръцки граждани. Едното дружество (ООД с двама собственици гръцки граждани) е собственик 100% на капитала на другото дружество (ЕООД – с управител един от двамата гръцки граждани). В края на 2019 г. собствениците на дружеството майка решиха да получат пари под формата на дивидент. Самото дружество майка има натрупана незначителна неразпределена печалба, недостатъчна, за да се разпредели дивидента, а също така няма и необходимите парични средства за целта. Взе се решение дъщерното дружество да изплати дивидент на двете физически лица, собственици на дружеството майка, като дивидента се внесе и декларира от дружеството майка. Сумите бяха изплатени по банков път от дъщерното дружество, а дивидента - внесен от дружеството майка. Какви счетоводни записвания трябва да направя в дъщерното дружество? Там ще се намали ли неговата неразпределена печалба и съответно следва ли да се вземе операция за приход в дружеството майка (който дали ще е обложен или не съгл чл. 27 ЗКПО?) и срещу коя сметка в дебита? Ако се вземе операция за приход, този приход може ли да бъде намален в данъчната декларация - прил. други увел. и намаления - Приходи в резултат на разпределение на дивиденти от местни юридически лица и от чуждестранни лица, които са местни лица за данъчни цели на държава - членка на ЕС или на друга държава - страна по Споразумението за ЕИП (чл. 27, ал. 1, т. 1)?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Счетоводни записвания при разпределяне на дивиденти, платени от дъщерно, но внесени и декларирани от дружество майка

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x