Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистриране в система OSS за прилагане на режим в Съюза при продажби на стоки през електронен магазин към клиенти от и извън ЕС

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българско ЮЛ търговец извършва продажби на стоки през електронен магазин - Aмазон - на кленти в ЕС и извън ЕС. За доставката на стоките издава фактури с ДДС на ФЛ и без ДДС на ЮЛ. Стоките се транспортират от България до държавата на клиента. Трябва ли да се регистрира в електронната система OSS и да прилага специален режим „в Съюза”?


Отговор:
От 01.07.2021 г. в ЕС влизат нови правила за дистанционните продажби. Въвежда се понятието вътреобщностна дистанционна продажба на стоки на територията на Европейския съюз, когато стоките са произведени в ЕС или са допуснати за свободно обращение, а понятието дистанционни продажби ще се отнася за стоки, които се внасят от трети страни или територии към момента на доставката им.
 
Във Вашия случай, когато стоките /съюзни стоки/ се транспортират от България до друга държава членка и клиентите са данъчно незадължени лица, става въпрос за вътрешнообщностна дистанционна продажба /чл. 14, ал. 1 от ЗДДС/. Следва да обърнете внимание на чл. 14, ал. 1, т. 2, където за данъчно незадължено лице се счита и данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, което няма задължение да начислява ДДС при вътреобщностно придобиване на стоката в държавата членка, където транспортът приключва. Когато фактурирате на ЮЛ, следва да установите дали е данъчно задължено лице или трябва да го третирате като данъчно незадължено лице за целите на чл. 14, ал. 1 от закона.

От 10.07.2021 г. мястото на изпълнение на вътреобщностните дистанционни продажби на стоки по чл. 14, ал. 1 и чл. 14а, ал. 5, т. 1 във връзка с доставката по чл. 14а, ал. 6, т. 2 ще е мястото, където стоката се намира към момента, в който завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя, съгласно чл. 20, ал. 1 от закона.

В чл. 20б от закона са определени условията, при които мястото на изпълнение на вътреобщностните дидстанционни доставки ще е в държавата членка, където доставчикът е установен. Условията за това са: 
1. доставчикът, включително който управлява електронен интерфейс, е установен, има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията само на една държава членка;
2. далекосъобщителните услуги, услугите за радио- и телевизионно излъчване и услугите, извършвани по електронен път, се предоставят на данъчно незадължени лица, които са установени, имат постоянен адрес или обичайно пребиваване в държави членки, различни от държавата членка по т. 1, или стоките при вътреобщностни дистанционни продажби се изпращат или транспортират от територията на държавата по т. 1 до друга държава членка;
3. общата стойност без ДДС на доставките по т. 2 не надвишава през текущата календарна година и не е надвишавала през предходната календарна година 10 000 евро или равностойността им в националната валута на държавата членка, в която е установен, има постоянен адрес или обичайно пребиваване доставчикът по т. 1; равностойността в национална валута се определя по обменния курс, публикуван от Европейската централна банка към 5 декември 2017 г.
 
Ако Вашето ЮЛ е установено само в България, стоките при вътреобщностни дистанционни продажби се изпращат или транспортират от България до друга държава членка и общата стойност без ДДС на доставките не надвишава през текущата календарна година и не е надвишавала през предходната календарна година 10 000 евро, тогава мястото на изпълнение на доставките ще е в България и можете да облагате доставките с български данък. Когато надхвърлите прага от 10 000 евро /тук влизат освен вътреобщностни дистанционни продажби и всички доставки като далекосъобщителни, услуги по електронен път към ДНЗЛ от ЕС/, тогава мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 20, ал. 1 от закона и ще е там, където стоката се намира към момента, в който  завършва изпращането или транспортирането ѝ към получателя. В този момент, ако не се регистрирате по MOSS, ще бъдете задължени да се регистрирате по ДДС в държавата членка, където е мястото на изпълнение и да начислявате данъка в тази друга държава членка.
 
Ако се регистрирате по реда на чл. 156 от закона, тогава няма да сте задължени да се регистрирате в други държави членки, където ще е мястото на изпълнение на вътреобщностните дистанционни продажби, а ще облагате доставките със ставките на държавите членки, където пристигат стоките и ще отчитате тези доставки по общата система MOSS.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x