Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистрация по ЗДДС при предоставяне на курсове онлайн на ФЛ от ЕС и извън ЕС

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружество, нерегистрирано по ЗДДС, е с предмет на дейност предоставяне на онлайн обучения по Интернет - преподаване на уроци по шах-мат, уроци по математика, езикови курсове. Клиенти на дружеството са само физически лица в страни от ЕС и в трети страни. Кога и на какво основание дружеството е задължено да се регистрира по ЗДДС?


Отговор:
Задължението за регистрация по различните членове на ЗДДС зависи от мястото на изпълнение на доставката, вида на услугата и от кого е изискуем данъка. Преди да се определи дадено задължение за регистрация, следва да се определи вида на самата услуга, а от това ще зависи мястото на изпълнение и облагането на доставката.

Съгласно чл. 7, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 понятието “услуги, извършени по електронен път” съгласно Директивата за ДДС включва услуги, които се предоставят чрез Интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано - предвид естеството им, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии. Параграф 3, буква “й” на същата норма регламентира, че параграф 1 не включва услуги по обучение, при които съдържанието на курса се преподава от учител чрез Интернет или електронна мрежа (а именно чрез дистанционна връзка). Съгласно т. 5 от Приложение I към Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 доставката на дистанционно обучение включва:
а) автоматизирано дистанционно обучение, чието функциониране е зависимо от Интернет или подобна електронна мрежа и чието предоставяне изисква ограничена или нулева намеса на човешки фактор, включително виртуални класни стаи, с изключение на случаите, когато Интернет или подобна електронна мрежа се използва единствено като инструмент за комуникация между преподавателя и ученика;
б) учебни материали, които се попълват от учениците в Интернет и се оценяват автоматично, без намеса на човешки фактор.

От всичко това следва, че първо трябва ясно да определите дали обучението попада в понятието „услуги извършвани по електронен път“ или не попада.
 
В случай че за обучение по Интернет се изисква ограничена или нулева намеса на човешки фактор, то ще се определи като услуга, извършвана по електронен път, и мястото на доставка ще се определи по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС или чл. 21, ал. 6 от закона, в зависимост от статута на получателя на услугата. След като получатели на услугите са данъчно незадължени лица, мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 21, ал. 6 от закона и чл. 20б, ал. 1 за клиентите от ЕС. Това означава, че ако българската фирма е установена само в България, услугите предоставени по електронен път се доставят на данъчно незадължени лица, установени в ЕС, до достигане на прага от 10 000 евро за текущата или предходната година за тези услуги, мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 20б, ал. 2 от закона и ще е в страната. Доставките, които са място на изпълнение в страната и са облагаеми, ще участват при определяне на облагаемия оборот за целите на чл. 96, ал. 1 от закона. След достигане на прага от 10 000 евро, мястото на изпълнение на услугите предоставени по електронен път се променя и ще е там, където е установен получателят – данъчно незадължено лице. В този случай за българската фирма ще възникне задължение да се регистрира в държавите членки, където са установени клиентите /физическите лица/ или да избере да се регистрира  по режим в Съюза по реда на чл. 156 от ЗДДС. Доставките с място на изпълнение извън страната не участват в облагаемия оборот за регистрация по чл. 96 от закона.

Доставките, извършени по електронен път, предоставени на данъчно незадължени лица, установени в трети страни, ще бъдат с място на изпълнение извън страната, съгласно чл. 21, ал. 6 от закона. Тези доставки не участват в облагаемия оборот за регистрация по чл. 96 от закона и не е нужно за тези доставки да се регистрирате за режим в Съюза, тъй като те не се декларират в системата OSS.
 
Ако обучението, което предоставяте, има пряко участие на преподавател и мрежата се използва най-вече за комуникация между учител и ученик, тогава услугата не попада в понятието „услуги извършени по електронен път". Общото правило за определяне на мястото на изпълнение на доставките към данъчно незадължени лица е определено в чл 21 ал 1 от ЗДДС. Изключения от това правило са услугите, изброени в чл. 21, ал. 4 – 6. Чл. 21, ал. 4, т. 4 определя, че мястото на изпълнение на услуги и съпътстващите ги услуги, свързани с образователни  мероприятия, е мястото, където фактически се извършва услугата, предоставена на данъчно незадължено лице. Тази норма изисква определено физическо място за провеждане на мероприятието, затова считам, че е неприложима във Вашия случай. Ето защо остава общото правило за определяне мястото на изпълнение на обучението по правилата на чл 21 ал 1 от ЗДДС и мястото на изпълнение ще е там, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, т.е. в България.  Доставките с пряко участие на преподавател, извън освободените по чл. 41 от закона, ще се включат в облагаемия оборот за целите на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС и при достигане на оборот от 50 000 лв. следва да подадете заявление за регистрация по ЗДДС.


С уважение:


Нормативна рамка

Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x