Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистрация по ДДС в страна от ЕС, от която се доставят стоки до клиенти на българска фирма

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Имаме покупка на стока от фирма в ЕС и продажба в трета страна. Движението на стоката е директно от доставчика ни към крайния клиент. Възниква ли за нас задължение за регистрация по ДДС в страната - доставчик, която е в ЕС, когато достигнем прага за тази страна и трябва ли да издаваме протокол за ВОП?


Отговор:
Преди да се отговори на въпроса, трябва да се определи мястото на изпълнение на доставката. За целта трябва да уточните условията за доставка и най-вече кой е износителят на стоката от държавата членка.

Ако Вашият доставчик от ЕС е износител, тогава Вие ще получите стоката в трета страна и от там ще я продадете на клиента си. Мястото на изпълнение ще е там, където се намира стоката, при прехвърляне на собствеността ѝ, както и на всяко друго право на разпореждане със стоката като собственик /чл. 17, ал. 1 от ЗДДС/. В този случай за българската фирма не възниква задължение за регистрация по ДДС в другата държава членка. За да има ВОП, движението на съюзната стока трябва да е от една държава членка до друга, което в случая не е така, затова не трябва да издавате протокол.
 
Ако Вашият доставчик от ЕС не е износител, а Вие сте износителят, тогава ще се счита, че сте получили стоката в държавата членка на доставчика и от там я изпращате в трета страна. Съответно последващата доставка към трета страна ще е с място на изпълнение там, където е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът и към получателя, т.е. в държавата членка на доставчика. В този случай, когато мястото на изпълнение е в друга държава членка и там няма платец на данъка, следва да спазвате законодателството на тази държава членка за регистрация и облагане с ДДС.

ВОП отново няма да има, тъй като движението на стоката не е между държави членки.

И в двата случая мястото на изпълнение ще е извън страната и за целите на ЗДДС не трябва да начислявате данък на основание чл 86 ал 3 от ЗДДС.


С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

 
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x