Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистрация по чл. 96, ал. 10 от ЗДДС за свързани лица, предлагащи еднакъв тип услуги

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

1. Двадесет еднолични юридически лица с един собственик и един управител са закупили за всяко юридическо лице по един актив - апартамент. Апартаментите се намират в комплекс на морето. Всяко дружество е сключило договор за отдаване под наем и управление на имотите с една и съща фирма. Дружествата са регистрирани едновременно през 2015 г. и всяко едно от тях е закупило по един апартамент. Стартират дейността си по отдаването под наем по различно врем , защото по различно време свършват с ремонтите и получават категоризация. След като тези дружества са свързани лица, имат една дейност, имат договор за управление и отдаване под наем с една и съща фирма, нямат назначен персонал, но самите апартаменти на дружествата са различни, с различна квадратура, просто се намират в един комплекс, следва ли да се регистрират по новия чл. 96, при положение че те не извършват последователно дейност в един търговски обект и видно са създадени едновременно и едновременно всяко едно от тях е закупило по един апартамент и реално, дори намирайки се в един комплекс, те извършват самостоятелно дейността си? Просто на морето не са много фирмите, които да ги обслужват и е нормално с една фирма всичките да сключат договор.

2. Петнадесет фирми ЕООД с един и същи собственик и управител извършват търговска дейност в различни градове в България, имат наети помещения магазини с договор за наем, извършват една и съща дейност, стоките са еднородни с една и съща търговска марка и към момента нито едно от тези дружества не е регистрирано по ЗДДС. Същият собственик има още три фирми, които са регистрирани по ЗДДС и в тях са обединени по-големи магазини и извършват еднородна дейност, като другите петнадесет дружества. Всички търговски обекти си имат отделни фискални устройства, отделен персонал, нямат общи активи. След като тези дружества са свързани лица, имат една и съща дейност, следва ли да се регистрират по новия чл. 96, при положение че те не извършват последователно дейност в един търговски обект и видно са създадени едновременно и едновременно извършват търговската си дейност?

3. Едно и също лице има ЕООД и е съдружник в ООД. Двете дружества извършват счетоводни услуги в един и същ офис, нает само от ООД-то. И в двете фирми има нает персонал по трудов договор, имат отделни активи. Доставчиците са им еднакви, но клиентите, на които се предоставят услугите, са различни лица. След като тези дружества са свързани лица, имат една и съща дейност, следва ли да се регистрират по новия чл. 96, при положение че те не извършват последователно дейността си, а едновременно? Следва ли да се префактурира наема и счетоводнияt софтуер от ООД към ЕООД. Един от служителите в ЕООД, работещ на трудов договор, има фирма ООД, извършва консултантски и счетоводни услуги. Счита ли се за свързано лице, и трябва ли да се регистрира по чл. 96 към горните дружества? Лицето също извършва услугата си от същия офис.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Регистрация по чл. 96, ал. 10 от ЗДДС за свързани лица, предлагащи еднакъв тип услуги

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x