Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистрация по чл. 156 от ЗДДС при продажби към физически лица през Etsy

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма, регистрирана по чл. 97а от ЗДДС, извършва онлайн търговия към физически лица чрез платформа Etsy. Стоките са рисувани шалчета, принтове; те се продават предимно извън ЕС, но и малка част - в ЕС. Оборотът в ЕС през миналата година, а и тази година, е много под 10 хил. €. Фирмата получи писмо от Etsy да се регистрира по чл. 156 от ЗДДС. Има ли основание за това? Какъв отговор следва фирмата да даде на Etsy? Ако фирмата няма все още основание да направи регистрация по режим в Съюза, следва ли да приложи чл. 20б, ал. 2 от ЗДДС или това касае само фирмите, регистрирани по чл. 96 и чл. 100 от ЗДДС?


Отговор:
От 01.07.2021 г влизат нови правила за облагане на дистанционните продажби в ЕС, като се въвежда единен праг общо за държавите членки, а доставките ще могат да се декларират по системата MOSS.
 
Съгласно чл. 20б, ал. 1 от ЗДДС, когато са налице едновременно следните условия:
1. доставчикът, включително който управлява електронен интерфейс, е установен, има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията само на една държава членка;
2. далекосъобщителните услуги, услугите за радио- и телевизионно излъчване и услугите, извършвани по електронен път, се предоставят на данъчно незадължени лица, които са установени, имат постоянен адрес или обичайно пребиваване в държави членки, различни от държавата членка по т. 1, или стоките при вътреобщностни дистанционни продажби се изпращат или транспортират от територията на държавата по т. 1 до друга държава членка;
3. общата стойност без ДДС на доставките по т. 2 не надвишава през текущата календарна година и не е надвишавала през предходната календарна година 10 000 евро или равностойността им в националната валута на държавата членка, в която е установен, има постоянен адрес или обичайно пребиваване доставчикът по т. 1; равностойността в национална валута се определя по обменния курс, публикуван от Европейската централна банка към 5 декември 2017 г., тогава мястото на изпълнение на дистанционната продажба е държавата членка, в която е установен доставчикът. Чл. 20 и чл. 20б от закона определят общите правила за определяне мястото на изпълнение на дистанционните продажби и не зависят от регистрацията на доставчика по ЗДДС. 
 
В случая, ако са изпълнени условията на чл. 20б, ал. 1 до достигане на прага от 10хил.евро за предходната или текущата година за дистанционните продажби, които извършвате, мястото на изпълнение на доставките ще е в страната и няма да се прилага чл.20 ал.1.  Доставките с място на изпълнение в страната, които са облагаеми се включват в облагаемия оборот за регистрация по чл. 96 от закона. В този случай не сте задължени да се регистрирате по чл. 156 от закона.
 
Преди да достигнете прага от 10 хил. евро, ще имате право да се регистрирате по реда на чл. 156 от закона и да отчитате дистанционните продажби по режима MOSS, но само ако сте регистрирани на основание чл. 96 или чл. 100, ал. 1 от закона.
 
След достигане на прага от 10 хил. евро, мястото на изпълнение на дистанционните продажби ще се определя по реда на чл. 20 и ще е там, където стоката се намира към момента, в който завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя. В този случай данъкът ще е дължим в държавата членка на пристигате на стоката до получателя и трябва да се регистрирате по ДДС в тази държава членка или да се регистрирате по режима MOSS, по реда на чл. 156 от ЗДДС.
 
Ако отговаряте на условията на чл. 20б от закона, тогава може да уведомите Etsy, че не се достигнали прага за регистрация за режима MOSS и не сте длъжни да се регистрирате.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x