Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Регистрация на земеделски производител за търговска дейност

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

Земеделски производител е регистриран по ЗДДС и се облага по чл. 29а като едноличен търговец. Няма регистрация за търговска дейност в Търговския регистър. Лицето продава сурово краве мляко. Може ли земеделският производител да продава в собствен магазин млечни продукти от собственото си краве мляко, произведени с договор за ишлеме от млекопреработвателно предприятие, без да е регистриран за търговска дейност в Търговския регистър? Лицето иска по същият начин да продава и месо, като за месото ще използва услугите на кланица. Необходимо ли е земеделският производител за регистрира ЕТ или ЕООД, във връзка с откриването на магазин за продажба на собствени продукти, произведени на ишлеме? В случай че лицето реши да продава и продукция на свои колеги, а не само негова, тогава задължителна ли е регистрацията на търговска дейност в ТР под формата на ЕТ или ЕООД?


Отговор:
Регистрацията на земеделските производители се извършва на основание Наредба №3/ 29.01.1999 год, както и измененията и допълненията към нея. При регистрацията си земеделският производител посочва каква дейност като земеделски производител ще извършва – в случая предполагам, че физическото лице земеделски производител е посочило отглеждане на животни и продажба на продукцията от тях. Законът за облагане доходите на физическите лица предвижда земеделските производители да избират начина си на облагане, независимо от това дали имат регистрация като едноличен търговец или не. Този избор позволява на лицето да се облага като едноличен търговец за да може да отчете действително извършените си разходи /а не само нормативно определените/.

Ако този земеделски производител желае да открие магазин, в който да предлага преработена продукция на ишлеме, а и продукция на други земеделски производители, би следвало да направи регистрация като търговец /ЕТ или ЕООД/, тъй като тази дейност е чисто търговска и не е дейност на земеделски производител.


С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

Наредба 3/ 29.01.1999 год

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x