Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Разяснения във връзка с възстановяването и прихващането на надвнесен корпоративен данък

PortalSchetovodstvo.bg Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
НАП дава разяснения относно възстановяване и прихващане на надвнесен корпоративен данък.  
 
Ако в подадената ГДД по чл. 92 от ЗКПО за 2019 г. е деклариран надвнесен данък, получен като разлика между годишния корпоративен данък и направените през годината авансови вноски, а във формуляра не е посочено желанието сумата да се възстанови по реда на ДОПК (не е поставена отметка на ред 20 от декларацията) и както е посочено на ред 19.2 от декларацията „Забележка: Надвнесеният данък ще послужи за погасяване на данъчни задължения по реда на чл. 169, ал. 4 от ДОПК, ако не е отбелязан ред 20“, то надвнесеният данък ще може да погаси данъчни задължения след изтичане на крайния срок за деклариране, който тази година е 30 юни 2020 г.
 
Т.е. данъчни задължения ще могат да се погасяват с надвнесеният данък след тази дата, при спазване на следните правила:
 
Надвнесената сума може да послужи за покриване на задължения с настъпил падеж след датата, на която са внесени съответните авансови вноски, които според подадената ГДД, се явяват надвнесени. Погасяването на задълженията ще стане на 01 юли 2020 г., като при същото ще се вземат предвид датите на действителното внасяне на надвнесените суми, като ще се погасяват единствено главниците на задълженията, а начислените лихви ще бъдат сторнирани.
 
Предвид извънредното положение и при нужда от финансови средства в тази сложна обстановка, от НАП припомнят, че може да се заяви прихващане или възстановяване по реда на чл. 129 от ДОПК, като се подаде искане за прихващане или възстановяване или коригираща данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО с поставена отметка на ред 20 от декларацията, без значение че в първоначално подадената ГДД не е отбелязано желанието за възстановяване или прихващане на надвнесения данък. 
 
В тази хипотеза вземането от НАП за надвнесения данък ще стане изискуемо от деня, когато изтича 30-дневният срок от датата на подаване на искането. След направа на проверка или ревизия при наличие на непогасени задължения, с издадения от орган по приходите акт ще се извърши прихващане на задълженията  от надвнесеният данък, при спазване изискванията и реда на чл. 169 от ДОПК.
 
Освен това ако в резултат на прихващането е погасено публично задължение с изтекъл срок на плащане, лихва върху прихванатата сума се дължи от датата на изтичане на срока за плащане на задължението до датата на издаване на акта, с който е извършено прихващането, ако същият е издаден преди изтичане на 30-дневния срок по чл. 129, ал. 5 от ДОПК или до определения в чл. 129, ал. 5 от ДОПК 30-дневен срок, ако датата на издаване на акта е след този срок. Ще се положат максимални усилия прихващането и/или възстановяването да стане във възможно най-кратък срок, уверяват от приходната агенция.
 
От НАП обръщат внимание, че според чл. 128, ал. 2 от ДОПК, ако впоследствие, вкл. съгласно подадена коригираща декларация, се установи, че незаконосъобразно са прихванати и/или възстановени суми, същите остават като задължение за данък ведно с дължимата лихва.
 
източник: nap.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x