Разяснения на НАП по последните промени в ППЗДДС

PortalSchetovodstvo.bg
на 23 Март 2020
В Правилникa за изменение и допълнение на ППЗДДС, обнародван в бр. 25 от 2020 г. на ДВ (вижте го тук >>>) са налице изменения, свързани с промени и допълнения в ЗДДС, обнародвани в бр. 96 и 102 от 2019 г. на ДВ.
За какви изменения става дума:
• Във връзка с въведения със закона режим складиране на стоки до поискване в ППЗДДС са включени образци на електронни регистри, водени от лицата, които прилагат режима, а също и изискванията за структуриран формат, в който тези регистри да се предоставят при поискване НАП. В електронните регистри се отразяват операциите, свързани с режим складиране на стоки до поискване с определени кодове. Определени с правилника данни от електронните регистри трябва да се отразяват в отчетните регистри – дневник за продажбите и дневник за покупките. Предвидено е тези данни да не бъдат отразявани в справка–декларацията за ДДС. Операциите, свързани с режима, отразени в дневник за продажбите, се отразяват във VIES-декларацията с код на операции по режим складиране на стоки до поискване – 1, 2 или 3. Посочва се и идентификационният номер на лицето:
- за което са предназначени стоките под режима;
- за което са били предназначени стоките под този режим при връщане на стоките на територията на страната;
- за което стоките са били първоначално предназначени, както и на заместващото лице;
- за което са предназначени стоките под този режим, който е деклариран в предходен данъчен период на пращане или транспортиране на стоки при грешно посочен идентификационен номер по ДДС на лицето (грешният), съответно коректният такъв.
В преходните разпоредби е предвидено, че когато едно регистрирано лице, което през данъчен период (януари, февруари, март и/или април 2020 г.) е пратило или транспортирало стоки под режим на складиране на стоки до поискване от територията на страната до територията на друга държава членка и/или когато през този период е настъпило изменение, вкл. замяна на лицето по чл. 15а, ал. 2, т. 3 от ЗДДС, и не е декларирало същите в данъчен период (януари, февруари и/или март 2020 г.) декларира тези прехвърляния и изменения в данъчен период април, като попълва раздел „Г“ на VIES-декларацията
Във връзка с това са предвидени промени в ППЗДДС за подаване на файловете за справка-декларация за ДДС, дневник за покупките, дневник за продажбите, VIES-декларация.
Във връзка с въвеждане на режим складиране на стоки до поискване НАП ще актуализира своята информационна система за прием на данни за справка-декларация за ДДС и VIES-декларация, според промените в ППЗДДС.
През април НАП ще предостави също обновена версия на клиентски софтуер за генериране на отчетни регистри по ДДС, справка-декларация по ЗДДС и VIES-декларация.
Промените в правилата за валидация на файловете за справка-декларация за ДДС, дневник за покупките и дневник за продажбите не засяга структурата на файловете. Изменение е налице в структурата на файла за VIES-декларацията.
Промените при прием на справки-декларации за ДДС, дневник за покупки, дневник за продажби и VIES-декларацията ще се прилагат за данъчни периоди от април тази година (т.е. от 01-ви май 2020 г.).
Ако не използвате и не възнамерявате да ползвате режима складиране на стоки до поискване, не е нужно да изменяте софтуера, който ползвате за генериране на справки-декларации за ДДС, дневници и VIES-декларация. НАП ще приеме и обработи подадените данни, както и досега.
Единствено ако прилагате режима складиране на стоки до поискване е нужно изменение в ползвания софтуер за генериране на справки-декларации за ДДС, дневници за покупки и продажби и VIES-декларация.
Електронните регистри по чл. 113 г, ал. 1 и ал. 2, които лицата са задължени да водят, ще бъдат подавани при поискване от НАП в структуриран формат, който е определен в Приложение 41 онлайн или на електронен носител при условията и по реда на ДОПК (за тях няма да се ползва Портала за електронни услуги на Приходната агенция).
• Предвидени са правила за доказване облагането на ВОП в друга държава членка, където стоките пристигат или завършва техният превоз, когато лицето, извършило пращане или транспортиране на стоки в рамките на икономическата ми дейност от територията на страната до територията на друга държава членка, не е регистрирано по ДДС в тази държава членка. Въведен е и ред за корекция.
• Предвидено е, че за начисления данък за направени последващи разходи във връзка с подобрение на стоки, вкл. недвижими имоти, различни от сграда, и услуги, които са или биха били дълготрайни активи, за който не възниква нов 20-год. срок, съответно 5-год. срок корекциите се правят за остатъка от годините на 20-год., съответно 5-год. срок.
• Предвидено е задължение за уведомяването по чл. 131г, ал. 3 от закона да се прави онлайн при условията и по реда на ДОПК в 7-дневен срок преди първата доставка, за която трябва да се начисли данък по чл. 82, ал. 6, т. 1 или 2 от закона.
• При подаване на заявление за регистрация по ЗДДС е предвидено изискване за лицата, които извършват еднородна дейност в 1 и същ обект/ едни и същи обекти от 2 или повече свързани лица или лица, които действат съгласувано, да подават справка за облагаемия оборот.
• При подаване на заявление за дерегистрация по ЗДДС на лицата, които са установени в друга държава членка, които са регистрирани по този закон във връзка с извършвани ВОП на стоки на територията на страната при условията на режим складиране на стоки до поискване или верижни доставки е предвидено изискване същите да представят справка за последните 12 мес. преди текущия за извършените облагаеми ВОП.
Посочените са част от измененията в ППЗДДС, които Приходната агенция смята за по-съществени и които биха засегнали по-широк кръг данъчно задължени лица.
източник: nap.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!
Подобни статии
02Март2021
Документиране на продажба на мебели, закупени от Италия, в Русия
от Ели Марова
на 02 Март 2021
25Ян2021
Регистриране на дропшипинг продажби към американски и австралийски клиенти
от Ели Марова
на 25 Ян 2021
21Ян2021
Третиране на продажба на услуга по фериботен превоз от Франция до Великобритания
от Ели Марова
на 21 Ян 2021
14Ян2021
Право на данъчен кредит за разходи по нает фирмен автомобил
от Ели Марова
на 14 Ян 2021
05Ян2021
Тристранна операция с участник - фирма от Обединеното кралство
от Елена Илиева
на 05 Ян 2021