Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Разпределяне на дивиденти от ЕООД в ООД, което е собственик на ЕООД

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ В ЕООД се прави разпределение на дивидент от годишната печалба в полза на едноличния собственик на капитала - ООД с двама съдружници. Дивидентът е обложен с данък 5% и деклариран и внесен в бюджета от ЕООД. В ООД полученият дивидент ще се разпредели между двамата съдружници. Тъй като в ООД не се извършва никаква дейност, няма други приходи и разходи, печалбата се формира от получения дивидент, ще се вземе решение от собствениците за разпределение на дивидента, но следва ли отново да се облага и декларира по чл. 55? Получателите - физически лица - следва ли да го декларират в годишната си декларация по чл. 50, като се има в предвид, че получават възнаграждение по ДУК в ЕООД и там е извършено годишно облагане на доходите им?


Отговор:
Собственик на капитала на ЕООД е ООД, което е отделен правен субект от собствениците на капитала на дружеството и притежава правна и имуществена самостоятелност спрямо физическите лица – съдружници. По тази причина когато ЕООД разпределя дивидент, той принадлежи по право на едноличния собственик на капитала, т.е. на ООД, но не и автоматично на съдружниците в това ООД. Относно данъчното облагане на разпределения от ЕООД дивидент в полза на ООД е приложима нормата на чл. 194, ал. 1, т. 2 от ЗКПО, съгласно която с данък при източника се облагат дивидентите и ликвидационните дялове, разпределени (персонифицирани) от местни юридически лица в полза на местни юридически лица, които не са търговци, включително на общини. Това означава, че дивидентът, разпределен на едноличен собственик на капитала – ООД, регистрирано по българското търговско законодателство, не подлежи на облагане при източника нито съгласно разпоредбите на ЗКПО, нито съгласно ЗДДФЛ и платеният от ЕООД данък е недължимо внесен.

Когато ООД разпредели дивидент на съдружниците – физически лица, то следва да удържи и внесе окончателен данък на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ по общия ред. Фактът, че печалбата, която се разпределя като дивидент, е реализирана само от дивиденти, за които недължимо е внесен данък в ЕООД, не освобождава ООД от задължението да удържи и внесе окончателния данък върху дивидентите, разпределени от неговата печалба в полза на физическите лица – съдружници. За недължимо платения данък в ЕООД може да се иска възстановяване по реда на чл. 128 и 129 от ДОПК.

Доходите, облагаеми с окончателен данък (включително данъка върху дивидентите по чл. 38, ал. 1 от ЗДДФЛ), не се посочват в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

ДОПК

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x