Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Разпределяне на дивидент в размер на 19 хил. в брой

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос: Фирма е ЕООД.
1. Собственикът на фирмата разпределя за 2016 г. дивидент в размер на 20 000 лв. и плаща данък в размер на 1 000 лв.
2. Собственика на фирмата не разполага с лична банкова сметка, но в банковата сметка на фирмата има налични 30 000 лв.
3. В нарушение ли ще бъде управителя на фирмата, ако изтегли в брой от банковата фирмена сметка дивидента в размер на 19 000 лв.?

Отговор:
Съгласно чл. 3 от Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ) плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
- на стойност, равна на или надвишаваща 10 000 лв.;
- на стойност под 10 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 10 000 лв.

Ограничението се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 10 000 лв. Равностойността в български левове се определя по курса на Българската народна банка в деня на плащането.
 
Във връзка с изплащането на дивидент съгласно взето решение от общото събрание на дружество с ограничена отговорност между дружеството и съдружника/едноличния собственик на капитала – получател на дивидента, възниква специфичен вид договорни отношения. Тези плащания попадат в обхвата на ЗОПБ, когато се извършват на територията на страната. Всяко отделно решение за разпределяне на дивидент представлява самостоятелно основание за изплащане, което следва да се съобрази с ограничението в закона. Следователно, ако дивидентът в размер на 20 000 лв. е дължим в резултат на едно решение на общото събрание, изплащането му в брой на територията на България би било нарушение на разпоредбите на ЗОПБ.

С уважение:


Нормативна рамка:

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x