Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Протокол за корекция на ползван данъчен кредит при дерегистриран контрагент

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

През м. януари имаме сключен договор за консултантска услуга, в който е определено, че при сключване на договора се заплаща авансово 12000 лв. с ДДС, а при изпълнението на услугата ще се заплатят останалите 8000 лв. с ДДС. През м. януари нашата фирма превежда авансово по банков път 12000 лв. и получава данъчна фактура за авансово плащане по договор с дата на данъчното събитие – денят на превода 15.01. Авансът е деклариран в периода на издаване на фактурата м. януари и от двете страни в дневниците и справка-декларациите. Договорът не е финализиран, няма все още извършена услуга, но не е настъпило и обстоятелство да бъде развалена доставката на услуга. През м. април в нашата фирма започва ревизия по ДДС, която обхваща и м. януари. По исканията, по които ревизиращият екип изисква документи, се включва и цитираният по-горе договор и издадената авансова фактура от доставчика. Предоставени са документите, включително платежния документ за превода от 12000 лв. През м. юни доставчикът е дерегистран от НАП по чл. 176, за което разбираме през м. август в едно от исканията за предоставяне на информация, които са ни връчени. Не се указва по коя точка на чл. 176 е прекратена регистрацията на доставчика. В получения ревизионен доклад е определено, че са налице основания за прилагане на чл. 78, ал. 5 от ЗДДС, съгласно който алинеи 2 и 4 се прилагат и когато е прекратена регистрацията по ЗДДС на доставчика, следователно нашата фирма е била длъжна през м. юни да състави Протокол по реда на чл. 66, ал. 1 от ППЗДДС за корекция на ползван данъчен кредит 2000 лв. и да го отрази в дневника за покупки през периода по реда на чл. 66, ал. 2 от правилника. Към момента на връчване на ревизионния доклад – м. септември - нашата фирма не е начислила с Протокол за коригиране на ползван данъчен кредит ДДС - 2000 лв. за м. юни съгласно чл. 78, ал. 5 и във връзка с чл. 78, ал. 4 кога трябва да стане това? Нашата фирма няма как да знае кога се прекратява регистрацията на наши контрагенти доставчици, за да издава протоколи по чл. 78, ал. 5 от ЗДДС, при положение че във файла, който получаваме от НАП за регистрираните фирми по ДДС и към настоящия момент фирмата доставчик фигурира като регистрирана. Може ли да претендираме, че месецът, в който ни е станало известно за прекратената регистрация, е м. август?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Протокол за корекция на ползван данъчен кредит при дерегистриран контрагент

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x