Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Електронни книги
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Процедури и практики
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Пропусната задължителна регистрация по ДДС от ФЛ

    Теодоси Георгиев Отговор, предоставен от
    Теодоси Георгиев
    Експерт
    Въпрос:
    ➤ На основание чл. 168в, ал. 1 от ЗДДС ФЛ е достигнало оборот за задължителна регистрация и е трябвало, считано от 01.01.2026 г., да се регистрира по ДДС. Срокът - 07.01.2026 г. - е пропуснат. До днешна дата няма инициатива от органите на НАП за регистрация. Какъв е по-удачния вариант – да се подаде заявление за регистрация сега или да се изчака, да е по инициатива на НАП? В заявлението за регистрация по ДДС каква дата трябва да се посочи – 01.01.2026 г. или днешна дата? Ако е днешна дата и при положение че се взема годишнияt оборот, не за календарна година, а за период една година от датата на регистрацията – лицето za този период няма достигнат оборот за задължителна регистрация. Как следва да се постъпи в тази ситуация?

    Отговор:
    Ако лицето не подаде заявление за регистрация, може да избегне налагане на глобата по чл. 178 от ЗДДС /от 500 до 5000 лв/, за която има двугодишен давностен срок. Не е сигурно, че НАП ще предприеме регистрация по негова инициатива.
     
    Ако лицето подаде заявление за регистрация, ще бъде регистрирано на датата на връчване на акта за регистрация. В този случай ще му бъде наложена санкцията по чл. 178. Ако е извършило облагаеми доставки в периода от датата, на която е следвало да бъде регистрирано /14 януари 2026 г./, до датата на регистрация, ще бъде обложено с ДДС за тези доставки. Също така ще дължи данък за извършваните облагаеми доставки от датата на регистрация до 31.12.2026 г., когато има право да подаде заявление за дерегистрация.
     

    БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

    ЗДДС – 23 казуса и техните решения

    Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
    Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "ЗДДС – 23 казуса и техните решения"!

    Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

    x