Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Промени в чл.73, ал. 1 от ЗДДФЛ в сила от 01-ви април 2022 г.

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
В разпоредбата на чл. 73, ал.1 от ЗДДФЛ е предвидено задължение за предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, които са платци на доходи, да изготвят справка - образец за изплатените през годината доходи и за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски на лицата.

Промяната в разпоредбата на чл. 73, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ се отнася до разширяване  на данните, които се посочват в справката. От 01-ви април 2022 г. се предвижда задължение за лицата, които подават справките, да включват и данни за доходите от лихви, получени по влогове от банки и/или клонове на банки, които се намират в държава членка на Европейския съюз или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, в случаите, когато годишният размер на съответния доход, изплатен на физическо лице, превишава 5000 лв. 

Следователно, в справката по чл. 73, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ от 01-ви април 2022 г. се посочват и доходите от лихви по влогове, получени от банки и/или клонове на банки, които се намират в: Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Испания, Италия, Ирландия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чехия, Швеция, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

Швейцария не участва в Европейското икономическо пространство.


 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x