Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Признаване за разход на фактура за гориво при ползване на личен автомобил за служебни цели

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ На служител по трудов договор се налага да извършва служебни дейности с личния си автомобил, тъй като фирмата няма служебен лек автомобил. Има устна уговорка със собственика, че ще му бъде заплащано горивото около 100 лв. месечно срещу представена фактура. Как е най правилно да се оформи това, така че за данъчни цели да се признава за разход на фирмата?


Отговор:
Данъчното признаване на счетоводните разходи, възникващи във връзка с използването на личен автомобил за служебни нужди, не е изрично регламентирано в данъчното законодателство. Частична регламентация се съдържа в чл. 13 от Наредбата за командировките в страната, чрез която се урежда заплащането на пътни пари при командироване на служител с лично моторно превозно средство, но то касае само пътуванията, които попадат в обхвата на наредбата, т.е. когато служителят пътува в друго населено място, извън мястото на постоянната му месторабота.

Когато е необходимо да се възстановяват разходи за извършени служебни пътувания с личен автомобил на служител в рамките на населеното място, в което е постоянната му месторабота, за данъчното им признаване би следвало да са налице договор за наем, фактура за зареденото гориво и пътен лист или друг подобен документ, който да отразява начина на изразходването му. При липсата на наемни отношения за данъчни цели би могло да се счете, че е налице договор за заем за послужване, който се счита за отклонение от данъчно облагане, още повече че работник и работодател са свързани лица съгласно § 1, т. 3, буква „б" от ДОПК.

С уважение:

 
Нормативна рамка

ДОПК
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x