Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Признаване за данъчни цели на разходи по командироване на управител белгиец, който няма договорни отношения с дружеството, което управлява

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

Един от управителите на българско ООД е белгийски гражданин, живеещ постоянно в Белгия. Този управител извършва работа за дружеството, без да има каквото и да е договорни отношения с дружеството (нито договор за управление и контрол, нито какъвто и да е друг договор). Във връзка с дейността на дружеството на този управител (белгийски гражданин, живеещ постоянно в Белгия) се налага да пътува до други държави, вкл. и до България, при което извършва определени разходи. 

1. При тези обстоятелства (и конкретно липсата на договорни отношения с дружеството) разходите на управителя за пътуване и престой извън Белгия (във връзка с дейността на дружеството) биха ли били признати за данъчни цели, ако бъдат поети от дружеството?

2. Ако не, освен сключване на договор с дружеството, какво друго следва да се предприеме и с какви документи следва да разполага дружеството, за да бъдат тези разходи (които са във връзка с дейността на дружеството и за които има съответни фактури) признати за данъчни цели?

Ако бъдат изпълнени условията на чл. 33 от ЗКПО относно признаване за данъчни цели на разходи за пътуване и престой, необходимо ли е в случая да се оформя командировка? Пътуванията изцяло в чужбина (в случая от Белгия до други чуждестранни държави) или от чужбина до България (и в двата случая във връзка с дейността на българско дружество) попадат ли в обхвата на Наредбата за командировките и специализациите в чужбина?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Признаване за данъчни цели на разходи по командироване на управител белгиец, който няма договорни отношения с дружеството, което управлява

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x