Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Признаване на разходи за текущи ремонти на амортизирани машини

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ В дружеството има ДМА - машини и транспортни средства, които са напълно амортизирани за данъчни и счетоводни цели, но са в добро работно състояние, използват се в основната дейност и не са отписани от САП. Оценката за полезния срок на годност не е преразглеждана. При това положение разходите, които се правят във връзка с поддържане на тези активи в работно състояние - текущи ремонти като подмяна на филтри, дюзи и др. (понякога и скъпо струващи части и елементи), признават ли се за разход в периода, за който са направени, по обичайния ред или има някаква особеност?


Отговор:
Когато дълготрайни активи са напълно амортизирани, но все още се използват в дейността, те не се отписват от счетоводния амортизационен план и стоят с нулева балансова стойност. Счита се, че става въпрос за погрешна преценка при определяне на полезния живот на актива. За данъчни цели активът се отписва от ДАП, когато е напълно амортизиран, независимо дали се използва в дейността или не.
 
Фактът, че даден дълготраен актив е напълно амортизиран и е с нулева балансова стойност, не е пречка да се отчитат счетоводни разходи във връзка с поддръжката му, ако той все още се използва в дейността. Последващите разходи във връзка с напълно амортизиран ДМА се отчитат съгласно общите принципи, разписани в т. 6.1. и 6.2. от СС 16, т.е. последващите разходи, които водят до икономическа изгода над първоначално оценената стандартна ефективност се отчитат в увеличение на балансовата стойност и се амортизират. Всички останали разходи се отчитат като текущи за периода на тяхното извършване.

За данъчни цели текущите счетоводни разходи във връзка с напълно амортизиран актив са данъчно признати в периода на тяхното отчитане. Съгласно чл. 64, ал. 1 от ЗКПО, когато активът е отписан от данъчния амортизационен план, но не е отписан за счетоводни цели, с последващите разходи, които съгласно счетоводното законодателство водят до бъдещи икономически изгоди, свързани с актива, се завежда самостоятелен данъчен амортизируем актив.

Накратко, няма особености при отчитане на текущи разходи по поддръжка на ДМА, които са напълно амортизирани за данъчни и счетоводни цели, но все още се използват в дейността и разходите са данъчно признати в периода на тяхното отчитане.

Подобренията на напълно амортизирани активи, които са отписани от ДАП, се завеждат като самостоятелен данъчен актив, а за счетоводни цели се отчитат в увеличение балансовата стойност.

С уважение:


Нормативна рамка

СС 16

ЗКПО

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x