Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Признаване на разход по отписване на невъзстановен ДДС

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Въпрос:

➤ Дружество, регистрирано по ЗДДС, има изпусната процедура по възстановяване на ДДС, свързана с непосочен ДДС за възстановяване в клетка 80 от Справка-декларацията през 2016 г. Дружеството се отказва от ползване на данъчния кредит и до края на 2021 г. не подава искане по реда на чл. 129 от ДОПК за възстановяване на сумата. Данъчният кредит е свързан със закупен актив, свързан с основната дейност на дружеството. Ако през 2021 г. се отпише гореописаното вземане, разходът, който ще се отчете, ще бъде ли признат за данъчни цели в годината на отписването му?


Отговор:
Съобразно посочената в запитването информация отговорът е следният:

Може да отчете разходът като данъчно признат по реда на ЗКПО, без да е необходимо да преобразувате своя данъчен финансов резултат, ако Вие като данъчно задълженото лице можете да докажете пред органите на НАП, че:
1/ данъчният кредит не е ползван поради  грешно отразяване в клетка 80 на декларацията по ЗДДС /т.е. не е посочен поради счетоводна или техническа грешка/, и също така
2стопанската операция по закупуване на актива, за който не е ползван данъчен кредит, е осъществена и че тя е свързана с независимата Ви икономическа дейност.
 
При предприемане на счетоводните операции по отписването следва да спазите изискванията за документална обоснованост и да притежавате първични счетоводни документи, които изпълняват изискванията на чл. 6, ал. 3 от Закона за счетоводството. За предприетите от Вас счетоводни операции по отписването следва да се позовете и на чл. 37, ал. 1, ал. 1, от ЗКПО, т.е. изтичане на 5-годишна погасителна давност.
 

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ЗКПО

ЗСч

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x