Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Признаване на данъчен кредит по фактури за изплащане на лизингови вноски

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Юридическо лице има сключен договор за финансов лизинг на товарен автомобил с лизингово дружество. По договора за лизинг остават да се изплатят още 13 вноски. Сключено е тристранно споразумение за предсрочно погасяване на лизинга и излащане на остатъчната стойност, както и тристранно споразумение, с което дружеството лизингополучател прехвърля автомобила на физическото лице едноличен собственик на капитала му. За времето на изплащане на лизинговите вноски за автомобилът е ползван данъчен кредит 80:20.

1. Кой е по-удачният вариант - дружеството да признае данъчният кредит на фактурите за изплащане на лизинговите вноски по сключеното споразумение, а след това да начисли с протокол лично ползване на физическото лице собственик, да не ползва данъчен кредит за получените фактури или да ползва данъчният кредит и да издаде фактура на физическото лице за автомобилът? Уточнение - балансовата стойност на този автомобил в САП е по-голяма от фактурираната сума от лизингодателя.

2. Ако се приеме подход без издаване на фактура, предвид, че дружеството изплаща този автомобил за сметка на физическото лице собственик на капитала му, трябва ли тази сделка да се третира като скрито разпределение на печалбата?

3. Ако за фактурата не се ползва данъчен кредит и като се има предвид, че преди това е ползван 80:20, трябва ли да се направи корекция по чл. 79 от ЗДДС?

4. Възможно ли е да се ползва частичен данъчен кредит за периода до прехвърлянето на автомобила (той е прехвърлен на физическото лице на 21-во число от месеца) и ако е възможно, в какъв размер и на каква база?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Признаване на данъчен кредит по фактури за изплащане на лизингови вноски

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x