Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Приспадане на ДДС за закупени от ЕС стоки след регистрация по ДДС

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма се регистрира по ДДС по чл. 100, ал. 1 от ЗДДС, но към датата на регистрация има налични стоки, които са закупени от Германия и Австрия. За закупените стоки са издавани фактури от доставчиците от ЕС с начислено ДДС. Сега след регистрацията по ДДС и като отпадна попълването на опис и регистрирането му в 45-дневен срок, как ще се приспадне ДДС-то и изобщо за тези ВОП ще се признае ли ДДС за приспадане?


Отговор:
След регистрацията по чл. 100, ал. 1 от закона, имате право на данъчен кредит за наличните активи по реда на чл. 75 от ЗДДС. Тази норма се отнася само за българския начислен данък и съответно се изисква наличие на данъчни документи, издадени по реда на ЗДДС – фактури, известия или протокол.

В случая е начислен данък в различни държави членки и той не може да бъде възстановен от българската държава. Начисленият данък в държавите членки може да бъде възстановен по реда на Наредба Н-9.

Чл. 13 от тази наредба определя, че данъчно задължено лице, установено на територията на страната, което иска да му бъде възстановен данък върху добавената стойност от друга държава - членка на Европейския съюз, за начислен му за закупени от него стоки, получени услуги или осъществен внос на територията на същата, следва да отговаря на условията, предвидени в държавата членка по възстановяване. Правата и задълженията, както и периодите за упражняване на правото за възстановяване са съгласно законодателството на държавата членка по възстановяване. Ето защо, следва да се запознаете със законодателството на държавата членка по възстановяване и ако отговаряте на условията, може да поискате начисления данък за наличните активи чрез агент по възстановяване или чрез електронния портал на НАП.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x