Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Приложимост на чл. 136, ал. 2 от ЗДДС при ишлеме на алуминиев отпадък

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружеството е с предмет на дейност леене на цветни метали. Сега се налага да извърши ишлеме на алуминиев отпадък. Приложим ли е чл. 136, ал. 2 от ЗДДС или следва да се начисли 20% ДДС за ишлемето?


Отговор:
Съгласно чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС, данъкът за доставките на стоки и услуги, посочени в приложение № 2, е изискуем от получателя - регистрирано по този закон лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.

В Приложение № 2, част първа са изброени видовете отпадъци и услугите по добив, обработка и преработка на същите. В т. 5  и т. 6 фигурират отпадъците от черни и цветни метали. Когато услугите се състоят от  добив, обработка или преработка на отпадъци от цветни метали, за услугите ще важи правилото на чл. 163а, ал. 2, ако получателят е регистрирано по ДДС лице.
 
 В § 1 на ДР от закона са дадени следните определения:
46. "Добив на отпадъци" е всяка дейност, в резултат от която се образуват отпадъци.
47. "Обработка на отпадъци" е всяка дейност по събиране, съхранение, сортиране и механична обработка на отпадъци без изменение на химическия им състав.
48. "Преработка на отпадъци" е всяка дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти.

Ако услугата, която извършвате, отговаря на някое от тези определения и доставчикът е регистриран по ЗДДС, тогава данъкът ще е изискуем от получателя, а Вие не трябва да начислявате ДДС.

Ако получателят не е регистриран по ЗДДС, следва да начислите 20% ДДС.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x