Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Прилагане на чл. 26, ал. 7 от ЗДДС при обезщетение във връзка с право на строеж

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

Дружеството строи малки сгради със собствени средства и такива от клиентите. Обикновено му се прехвърля правото на строеж срещу обезщетение в строителна продукция с нотариален акт, в който подробно са описани името на обезщетения, кв. м. застроена  площ, вида на застроената площ, цената на всяко отделно обезщетение. При прехвърляне правото на строеж сме издали фактури, начислили сме ДДС и сме отразили задължение към клиентите за замяната:

Дт 601,

   Кт начислен ДДС - 4532

   Кт клиенти  по аванси - 4121

Предстои завършване на обекта и получаване на акт 16. Всички разходи по създаване на строящата сграда са осчетоводени в с/ка 611 - разходи за основна дейност в т.ч. и правото на строеж /дейността е само една/. За себестойността  е  създадена таблица, в която са  отразени видовете строителна продукция - апартаменти, гаражи, мезонети и др. на база РЗП в кв.м. Следва ли да се приложи чл. 26, ал. 7 от ЗДДС, когато страните са придали парично изражение на обезщетението? Прехвърлянето на земята от страна на собствениците предмет на отделна сделка ли ще бъде и при каква цена? Срещам различни коментари от колеги, сблъскали се с този проблем, но ако имате информация,  моля, споделете я.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Прилагане на чл. 26, ал. 7 от ЗДДС при обезщетение във връзка с право на строеж

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x