Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Приход от застраховка на винени лозя

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
на 11 Ноем 2021Съгласно действащото законодателство!
Въпрос:

➤ ЕООД, отглеждащо винени лозя, застрахова лозовите масиви за 2021 г. През септември пада градушка и унищожава 90% от реколтата. Застрахователите изплащат обезщетение. Правилно ли е да отнеса прихода в приходи от застрахователни премии и облагаем ли е прихода с корпоративен данък?


Отговор:
Правилно сте се ориентирали, че получените застрахователни обезщетения се отчитат като счетоводен приход. Съгласно СС 8 „Нетни печалби или загуби за периода, фундаментални грешки и промени в счетоводната политика", точки 4.1, 4.2 и 4.3, като извънредни приходи и разходи се отчитат сумите на получените застрахователни обезщетения и балансовата стойност на отписаните активи и пасиви вследствие на природни и други бедствия.

Данъчното третиране по ЗКПО на полученото застрахователно обезщетение е обвързано с признаването на разходите от брака на унищожената реколта. Съгласно чл. 29 от ЗКПО не се признават за данъчни цели счетоводните приходи, възникнали по повод на липси и брак на активи или вземане, свързано с тях, до размера на непризнатите разходи по чл. 28. Съгласно чл. 28, ал. 2 от ЗКПО не се признават за данъчни цели счетоводните разходи от липси и брак на материални запаси. Съгласно ал. 3, т. 1 разпоредбата не се прилага, когато разходите се дължат на непреодолима сила. В ЗКПО не е дадено определение на понятието „непреодолима сила" и съдържанието му се извлича от разпоредбата на чл. 306, ал. 2 от ТЗ. Съгласно тази разпоредба „непреодолима сила" е „непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер". Съдебната практика квалифицира като непреодолима сила природните бедствия (Решение № 282/ 11.01.2005 г. на ВАС, Решение № 12041/ 19.12.2003 г. на ВАС и др.).

Предвид описаното във въпроса предполагаме, че унищожената реколта се отчита като незавършено производство, което представлява материален запас съгласно т. 2, буква „г" от СС 2 „Отчитане на стоково-материалните запаси". Съответно при бракуването ѝ ще бъдат отчетени счетоводни разходи от брак на материални запаси, които попадат в хипотезата на чл. 28, ал. 2 от ЗКПО. Тъй като обаче бракът е в резултат на непреодолима сила (природно бедствие – градушка) е приложима забраната за регулация по чл. 28, ал. 3, т. 1 от ЗКПО и разходите ще бъдат данъчно признати. След като не са налице непризнати за данъчни цели счетоводни разходи от брак по чл. 28 от ЗКПО, разпоредбата на чл. 29 от закона е неприложима и приходът от застрахователното обезщетение също е данъчно признат.

С уважение:


Нормативна рамка

СС 8

ЗКПО

ТЗ

СС 2

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x