Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Придобиване на право на строеж от ФЛ срещу обезщетения

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Дружество „А“ придобива право на строеж срещу обезщетения от физически лица. Учредяване на право на строеж ще бъде оформено с нотариален акт. В срок от 5 дни от датата на учредяване на правото на строеж следва да се издаде фактура за авансово плащане към физическите лица за бъдещите апартаменти на стойност, определена от оценител цена на правото на строеж, вписана в нотариалния акт. Към датата на прехвърляне правото на строеж дружество „А“ не е регистрирано по ДДС, т.е. в случай че сделката ще е оценена на стойност на или повече от 50000 лв., в срок от 7 дни следва да подаде заявление за регистрация по ДДС. След получаване на акт 14 на сградата, физическите лица ще прехвърлят също и идеалните части от имота, прилежащи на обектите. След получаване на АКТ 16 на обектите дружеството следва да прехвърли на собствениците обектите от обезщетението и издаване на окончателна фактура. В случай че няма доплащане от страна на физическите лица, фактурата следва да е на стойност „0“ след приспадане на аванса. Като се има предвид, че заплащането на правото на строеж се извършва чрез прехвърляне собствеността на новоизградените обекти, следва, че доходът на ФЛ е придобит на датата на прехвърляне. За съответната данъчна година дружеството следва да подаде справка по чл. 73 на стойност, равна на стройността на прехвърлените имоти, но не удържа данък и не подава декларация по чл. 55. Физическите лица съответно следва да подадат годишна данъчна декларация и да си платят данъка върху данъчна основа определена като разлика между продажната цена и стойнсотта на придобиване, намалена с 10%. Правилно ли е това?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Придобиване на право на строеж от ФЛ срещу обезщетения

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x