Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Преустановена заради извънредното положение ОТУ

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Туроператор e регистриран по ЗДДС. Предлага ОТУ на български лица и прилага специалния ред на облагане на маржа. На 13 март трябваше да се осъществи екскурзия до Италия, като във връзка с това пътуване с всеки клиент е сключен договор за организирано пътуване и са издадени съответните фактури за направени плащания преди датата на пътуването - авансово и окончателно. В основанието на фактурите подробно са описани параметрите на екскурзията: дестинация, продължителност, начална и крайна дата, а ДДС не е начислено съгласно чл. 86, ал 1 от ППЗДДС. Предвид извънредното положение и съгласно Заповед на министър Ангелкова са преустановени всички действия по Закона за туризма, в това число  изходящ туризъм с цел екскурзии. След приключване на извънредното положение, с всеки един от клиентите ни ще се проведе разговор и ще му бъде предложен вариант да получи ваучер до размера на платената екскурзия, с който да се включи в друга организирана от туроператора екскурзия или при отказ платената сума да му бъде възстановена.

Обаче към 13 март е ясно, че не е настъпило данъчно събитие и във връзка с това въпросите са следните:

1. Необходимо ли е туроператорът да издаде през месец март кредитни известия /в 5 дневен срок/ по всички издадени вече фактури, при положение че дори и да се издадат известия, сумите по тях няма да бъдат преведени/ изплатени на клиентите ни до отпадане на извънредното положение и до уточняване с всеки един от тях на личните му предпочитания? Може ли основание за това да бъде чл. 86,  ал. 2 от ППЗДДС и липсата на „изменението на общата сума, която туроператорът е получил“?

2. Какви биха били последиците за туроператора, ако тези кредитни известия бъдат издадени след няколко данъчни периода, чак когато се уточни с всеки един клиент как ще се процедира – ваучер или възстановяване на сума и има ли друг вариант за документално оформяне на несъстоялата се екскурзия?



Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Преустановена заради извънредното положение ОТУ

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x