Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Преоценка на наследствена земя, включена в активите на ЕТ, към момент на нейната продажба

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

През 2018 година е извършена продажба на земя /УПИ/ и изградена метална конструкция, заведени в активите на Едноличен търговец на стойност: Земя – 17550,80 лева, Сгради – 88853,62 лева. Продажната цена е на стойност 208443,60 лева, върху която стойност е начислено и платено ДДС. През 2013 година е направена актуализация на пазарната оценка на имота на стойност 314126 лева. През 2018 година също е направена актуална пазарна оценка на стойност на земята 26 256,00 лева и конструкцията 266 946,20 лева. Не е правена преоценка на заведените активи. Възможно ли е да се извърши преоценка на земята към момента на продажбата /земята е наследствена, но тъй като е въведена в активите на ЕТ продажбата ѝ подлежи на облагане по действащото законодателство/? Подлежи ли на увеличение счетоводния финансов резултат, съгласно чл. 45 от ЗКПО със стойността на отписания резерв от последващата оценка при отписване на актива? Ако съществува такава възможност, моля да ми посочите съответните контировки.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Преоценка на наследствена земя, включена в активите на ЕТ, към момент на нейната продажба

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x