Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Преизчисляване на ДДС след Акт 16, когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

Във връзка с този въпрос: Искам да се конкретизираме върху следните въпроси: т.нар.”преразчитане” на ДДС след Акт 16, според чл. 26, ал. 7 от ЗДДС, когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги, без страните да са му придали парично изражение. Моля в продължение на дадените примери да обясните действията на строителната фирма в тази посока - основанията, счетоводните записи и данъчно третиране на издадените Кредитни известия за разликата върху данъчна основа, определена като разлика между фактическата себестойност на предадената стока и данъчната основа, върху която първоначално дружеството е начислило данък по реда на чл. 130 от ЗДДС под формата на авансово плащане по доставката на сградите. Ако се конкретизираме върху първия пример: следва да се издаде Кредитно известие за ДДС - 2000 лв., определено върху разликата от данъчна основа от 100000 лв. първоначално и фактическа себестойност от 90000 лв., т.е. 10000 лв. Следва ли предприятието след Акт 16 на сградата: по първия пример, ако се абстрахираме от доплащанията от разлика в квадратурите:

1. Да издаде окончателна фактура за приключване на бартера, с която да закрие аванса и да отчете приход от продажбата на апартаментите – 100000 лв.?

2. При изчисляване на себестойността на апартамента от 90000 лв., отчита печалба от 10000 лв.?

3. За разликата в данъчните основи от 10000 лв. да издаде Кредитно известие? Моля за конкретно разяснение на този момент - основанията, счетоводните записи и данъчното третиране по ЗКПО.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Преизчисляване на ДДС след Акт 16, когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x