Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Предоставяне на услуга във връзка със софтуер към американска фирма, непредоставила документ за потвърждаване на стопанска дейност

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Българска фирма, нерегистрирана по ДДС, издава фактури за разработка и консултиране на софтуер за интерфейс и бекенд на фирма от Чикаго, САЩ. Получателят на услугата не е предоставил удостоверение, издадено от компетентен данъчен орган, което да потвърждава, че получателят извършва стопанска дейност, с цел да му се предостави възможност да получи възстановяване на ДДС. Клиентът не разполага и с идентификационен номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция. При това положение можем ли да приемем, че клиентът ни е данъчно незадължено лице? Длъжни ли сме изрично да настояваме да ни предостави документи, удостоверяващи, че лицето е данъчно задължено? Ако приемем, че услугите са предоставени на данъчно незадължено лице, мястото на изпълнение на тези услуги е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес. Да разбирам ли, че дори и българската фирма да се регистрира по ДДС, то не би следвало да се начислява ДДС от доставчика, тъй като доставката е с място на изпълнение извън територията на страната, извън територията на ЕС? Оборотът от предоставяне на услуги на тази фирма от САЩ влиза ли в оборота за регистрация по чл. 96 от ЗДДС? Правилно ли съм определила, че разработка и консултиране на софтуер за интерфейс и бекенд не е услуга, извършвана по електронен път?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Предоставяне на услуга във връзка със софтуер към американска фирма, непредоставила документ за потвърждаване на стопанска дейност

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x