Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Право на данъчно облекчение за 2 деца

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ По повод данъчни облекчения при 2 деца: Съпругата е работила през 2021 г. три месеца, като облагаемият ѝ доход е 1700 лв., удържани КСО и ЗО са 240 лв., удържан е авансов данък 150 лв. Съпругът се е осигурявал като собственик на ЕООД - три месеца , върху осигурителен доход, върху който се дължат осигурителни вноски като СОЛ, в размер на 1800 лв. Той няма друг облагаем доход от дейността през 2021 г. Следва ли, че само съпругагата ще има право на данъчно облекчение, което ще се изразява във възстановяване на 150 лв. данък, който и е удържан през 2021 г.?


Отговор:
Данъчното облекчение за деца по чл. 22в и за деца с увреждания по чл. 22г от ЗДДФЛ се ползва, като от сумата на данъчните основи по чл. 17 от ЗДДФЛ се приспада определена сума, в зависимост от броя на децата. Следователно, за да има право дадено лице да ползва данъчното облекчение по чл. 22в и 22г от ЗДДФЛ, следва на първо място да е налице данъчна основа, от която да се направи приспадането или, с други думи, лицето да е придобило през данъчната година доходи, облагаеми с данък върху годишната данъчна основа по чл. 17 от закона, т.е. доходи от трудови правоотношения, доходи от друга стопанска дейност, доходи от наем, от прехвърляне на права или имущество и/или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ.

В този смисъл, ако бащата е получил облагаем доход от полагане на личен труд в собственото си дружество, то това е доход от трудови правоотношения съгласно § 1, т. 26, буква „и" от ДР на ЗДДФЛ и данъчното облекчение би могло да се приложи за този доход, ако за него е дължим данък, т.е. ако доходът е по-висок от дължимите осигурителни вноски. Ако обаче лицето само се е осигурявало на тази сума, но не е получило възнаграждение за положен личен труд или възнаграждението е равно на дължимите осигурителни вноски и данъчната основа е нула, то не може да ползва данъчното облекчение, тъй като няма данъчна основа, от която да се направи приспадането.

Съгласно чл. 22в, ал. 4 от ЗДДФЛ данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва намалението за съответната данъчна година. Когато размерът на данъчното облекчение е по-висок от сумата на годишните данъчни основи по чл. 17, разликата може да се ползва от другия родител, съответно от другия приемен родител, близък или роднина, чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50.

В конкретния случай това означава, че майката би могла да ползва данъчното облекчение до размера на данъчната основа на дохода, който тя самата е придобила през годината, а остатъкът да се ползва от бащата, ако и той е придобил през годината доходи, чиято данъчна основа е по-голяма от нула.

С уважение:

 
Нормативна рамка

ЗДДФЛ
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x