Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Право на данъчен кредит за закупен товарен автомобил и за разходите за гориво

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

➤ В ООД има двама съдружници, които се самоосигуряват като такива. Не се начислява личен труд. Дружеството закупува товарен автомобил, който се управлява от единия съдружник за извършване на доставки до клиентите, превоз на закупена стока и др. стопанска дейност. Има ли право на данъчен кредит дружеството при покупката на товарния автомобил и в последствие на закупеното гориво? Какви са документите, които отразяват разхода на горивото?


Отговор:
На първо място искам да отбележа, че правото на данъчен кредит няма връзка с това дали съдружниците получават възнаграждение за личен труд или не. Съгласно чл. 69 от ЗДДС данъчно задълженото лице има право да приспадне да данъчния кредит за закупени стоки или услуги, които регистрирано лице му е доставило. Единственото изискване е тези стоки и услуги да се използват за извършване на облагаеми доставки. От Вашия въпрос става ясно, че товарният автомобил ще се използва именно във връзка с облагаемите доставки, които извършвате. Следователно дружеството има право на данъчен кредит за покупката.
 
Тъй като за покупката на актива /товарен автомобил/ дружеството има право на данъчен кредит, то съответно има право на данъчен кредит и за разходите свързани с неговата експлоатация. Това са гориво, смазочни материали, разходи за ремонт, гуми и др.подобни.

Следва да се има пред вид, че фактурата за покупка на гориво все още не е разходооправдателен документ. На база на фактурата може да приспаднете данъчния си кредит. За да бъде доказан разходът на гориво, е необходимо да се попълват пътни листа /или пътна книжка/, в които да се отразяват маршрутът и изминатият пробег от автомобила. Тъй като различните автомобили имат различен разход на гориво, е необходимо да бъде определен разходът на 100 км побег. Ако автомобилът е нов, може да ползвате данните от производителя за разход на гориво. Ако е стар, препоръчвам да се направи замерване на разхода на гориво на 100 км., като след това на тази база бъде издадена заповед /или друг вътрешен документ по Ваша преценка/, съгласно който ще се признава разхода на гориво на база на изминатите километри.

С уважение:

 
Нормативна рамка

ЗДДС
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x