Право на данъчен кредит от рисков доставчик

Теодоси Георгиев Експерт
на 03 Дек 2024
Въпрос:
Фирма Х доставя на фирма В соев шрот. За доставката издава данъчни фактури, които фирма В включва в дневник покупки и справка декларацията по ЗДДС за съответните месеци: месец февруари, март, май 2024 г. Фирма В е на възстановяване ДДС за данъчните периоди, в които има фактури, издадени от фирма Х. При извършваните проверки от НАП във връзка с възстановяването, НАП поканва фирма В да коригира справката декларация за тези данъчни периоди, в които има отразени фактури от фирма Х. Корекцията е да се отразят тези фактури без право на ДК. НАП уведомява фирма В, че доставчикът Х, както и неговите доставчици, явяващи се предходни за фирма В, са с рисков профил. Управителят на фирма Х твърди, че фирмата е коректна пред НАП. Във връзка с това, предоставя на фирма В ревизионен акт, съгласно който фирма Х няма задължение към НАП. В акта са описани декларираните задължения по данъчни периоди и погасяването на същите. Като се вземе предвид ревизионния акт, може ли фирма В да включи отново фактурите за доставката на соев шрот издадени от фирма Х от предишните месеци като фактури с право на данъчен кредит в справката декларация за месец ноември 2024 ?
Отговор:
Съгласно чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, корекцията на неправилно отразени в дневниците документи се извършва чрез писмено уведомяване на НАП, която след преценка предприема действия за промяна на задълженията за съответните данъчни периоди. В случая органът по приходите вероятно ще откаже корекциите. При такова развитие следва да ангажирате компетентен в материята адвокат за търсене на процесуални възможности за оспорване на отказа.
Предвид на изложеното отговарям на въпроса ви, че нямате право едностранно извън процедурата по чл. 126, ал. 3, т. 2 от закона да отразите въпросните фактури в дневниците за покупки с право на данъчен кредит.
Допуснали сте грешка, изпълнявайки поканата на НАП за деклариране на фактурите без право на данъчен кредит. С това сте се лишили от процесуалните инструменти за защита при ревизионното производство – възражение по ревизионен доклад, жалба по ревизионен акт и последващо съдебно оспорване.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводство и данъци: 17 експертни становища"!
Подобни статии от категория Данъчен кредит
15Апр2025
Счетоводно и данъчно третиране при предсрочно прекратяване на договор за финансов лизинг
от Христо Досев
на 15 Апр 2025
03Апр2025
Данъчно третиране на доставки на зъботехнически услуги и стоки от ЕС за дружество, извършващо освободена дейност
от Теодоси Георгиев
на 03 Апр 2025
27Март2025
Право на пълен данъчен кредит при покупка на леки автомобили от фирма, занимаваща се с търговия с употребявани МПС
от Ели Марова
на 27 Март 2025
17Февр2025
Ползване на данъчен кредит при закупуване на автомобил от ФЛ
от Ели Марова
на 17 Февр 2025
07Февр2025
Третиране на разходи за закупуване на кафе машина за офис
от Христо Досев
на 07 Февр 2025
04Февр2025
Неначисляване на ДДС във фактура за продажба на недвижим имот
от Теодоси Георгиев
на 04 Февр 2025