Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Поредност на погасяване на плащания към НАП

PortalSchetovodstvo.bg Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
НАП припомня, че според чл. 169, ал. 5 от ДОПК с постъпила сума по сметки на Приходната агенция за данъци или осигурителни вноски се погасява задължение от съответния вид, чийто срок за внасяне изтича най-рано към датата на заплащането, освен ако друго не е предвидено в закон. В случай че срокът за внасяне на 2 или повече задължения от еднакъв вид изтича на една и съща дата, те биват погасени съразмерно.
 
Това практически значи, че ако е подадена ГДД по чл. 92 от ЗКПО и на 08 март дадено лице е наредило сума по сметката на НАП за данъци, то тази сума ще погаси задължението по ГДД, без значение че срокът за неговото плащане още не е настъпил. В случай че заплатената сума е наредена, за да се изплати задължение за ДДС за февруари, но справка-декларацията по ЗДДС е подадена след плащането (напр. на 11 март), към момента на възникване на задължението няма да е налице сума, която да го погаси, защото съгласно чл. 169, ал. 5 от ДОПК тази сума вече е ползвана за погасяване задължението по ГДД. В случай, че до 14 март не постъпи друга сума, върху задължението за ДДС ще се дължи лихва за забавяне на плащането.
 
В тази връзка следва да се има предвид, че от значение за даденото погасяване на задълженията е редът, по който се правят декларирането и плащането на задълженията.
 
В горепосочения пример, ако справка-декларацията по ЗДДС за февруари е подадена на 07 март, то при постъпване на плащането на 08 март лицето ще има 2 задължения за данъци – по справка-декларацията със срок на плащане 14 март и по ГДД със срок на плащане 31 март. Съобразно разпоредбите на ДОПК със сумата ще се погаси задължението, чийто срок на плащане изтича най-рано, като това е справка-декларацията по ЗДДС.  Така се избягват неблагоприятни последици като начисляване на лихви, просрочване на задължения и др.
 
източник: nap.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x