Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Попълване на ГДД по чл 50 от ЗДДФЛ за управител на ЕООД с доходи от ТД, ГД и наем

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Въпросът ми е свързан с годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Лице, което е управител и собственик на капитала на ЕООД, се осигурява като самоосигуряващо се лице на 560 лв. през 2019 г., но не е получавало доходи за положен личен труд. В същото време през годината има доходи по трудов договор (ТД), граждански договор (ГД) и от наем на недвижим имот. Трябва ли това лице да извършва изравняване на осигурителния доход и да попълва съответното приложение в данъчната декларация?


Отговор:
Съгласно чл. 6, ал. 9 от КСО всички самоосигуряващи се лица, с изключение на регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, определят окончателен размер на осигурителния доход съгласно данните, посочени в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
 
Това означава, че в конкретния случай, щом едноличният собственик на капитала е самоосигуряващо се лице и има задължение за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, което явно е така заради доходите от граждански договори, следва да попълни таблиците за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, независимо от това, че на основанието, на което е самоосигуряващо се лице, не е получил облагаем доход. Напомняме, че доходът от наем не е осигурителен доход и не се включва в таблиците.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДФЛ

КСО
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x