Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Ползване на данъчен кредит по разходи за продажба на апартамент към регистрирано по ДДС чуждестранно ФЛ

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма Х, регистрирана по ЗДДС, купува имот апартамент, който не е нов, в хотелски комплекс от ФЛ чуждестранен гражданин. Сделката е освободена от ДДС. Във връзка с покупката са направени разходи, за които има данъчни фактури. Този имот ще бъде отдаден с договор за наем на ФЛ, регистрирано по ЗДДС, за период от няколко месеца. След това вероятно ще бъде продаден на ФЛ. Може ли да се ползва ДК по фактурите за разходи по покупката? При отдаването под наем данъчен кредит може ли да се приспада? Ако след време се продаде на ФЛ, сделката освободена ли ще е?


Отговор:
За да имате право на данъчен кредит за разходи, свързани с имота, трябва да го използвате за облагаеми доставки.

Една от доставките, които смятате да извършите, е даване под наем на физическо лице. Съгласно чл. 45, ал. 4 от закона освободена доставка е и отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец. Тук е важно да се подчертае, че предназначението на имота трябва да е за жилищни нужди, за да бъде доставката освободена. Ако се отдава под наем за стопански цели, независимо че получател на доставката е физическо лице, наемът ще бъде облагаема доставка. Ал. 7 от чл. 45 дава възможност на доставчика да избере доставката, наем на ФЛ за жилищни нужди, да бъде облагаема.
 
Ако доставката, която ще извършите, е облагаема доставка, тогава за стоките и услугите, свързани с тази доставка, ще имате право на данъчен кредит.

Ако доставката, която ще извършите, е освободена, няма да имате право на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с тази доставка.
 
При последващата продажба на апартамента, който не отговаря на определението за нова сграда, отново ще имате избор да определите каква ще е доставката относно облагаемост. Чл. 45, ал. 3 от закона ще определи доставката като освободена, а ал. 7 ще Ви даде право да изберете тази доставка да е облагаема. Ако сте извършили подобрение на имота и сте ползвали данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с подобрението, тогава ако при продажбата на имота извършите освободена доставка, следва да направите корекция по реда на чл. 79, ал. 9 от закона.

Тъй като чл. 45, ал. 7 Ви дава право на избор и за двете предполагаеми доставки, Вие трябва да прецените за какви доставки ще ползвате имота и на тази база да определите ще имате ли право на данъчен кредит или не. 
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x