Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Плащане по ревизионен акт от продадена фирма без активи

Бойчо Момчилов Отговор, предоставен от
Бойчо Момчилов
Въпрос:

Във връзка с отговора на следните казуси:

На 15.10.2018 г. получих от НАП искане за представяне на документи, от което разбрах, че при въвеждането в дневника на покупките през март 2013 г. съм допуснала техническа грешка, като съм въвела две различни фактури под един и същи номер - а именно Ф-ра 65 и ф-ра 64 са въведени под номер 65. ДДС на ф-ра 65 е 4000 лв, ДДС то на ф-ра 64 е 6000 лв. Ползвала съм данъчен кредит 10000 лв. От дневника на покупките е видно, че фактура 64 не съществува на отделен ред и не е ползвано ДДС двойно. Въпросните фактури са осчетоводени по отделно, за което съм представила в НАП хронологичен опис на осчетоводяването. След дълги размишления ми се обадиха от НАП и ми предложиха доброволно да си коригирам ДДС декларацията за март 2013 г. и да си начисля ДДС за внасяне 6000 лв. по ф-ра 64, защото не ми признават данъчен кредит за тази ф-ра, поради факта, че тя не фигурирала на отделен ред. Ние отказахме и те отговориха, че ще назначат ревизия. Моля за Вашето мнение по казуса и ако назначат ревизия след декември 2018 г. дали ще е изтекъл давностният срок? Имат ли основание да ме накарат да внеса 6000 лв.?

И

Ако ревизията е назначена преди 31.12.2018 г., но съгласно чл. 34 от ДОПК е спряно производството или пък не е спряно, но Ревизионният акт излезе през 2019 г., то давностният срок ще бъде ли изтекъл в момента на издаване на Ревизионния акт?

Възниква още 1 въпрос:

На 23.02.2018 г между фирма А Продавач и фирма В Купувач е сключен Договор за прехвърляне на търговско предприятие на Фирма С - ФИРМАТА В КОЯТО Е ДОПУСНАТА ГРЕШКАТА С ДДС на основание на чл 37 и сл от ЗОЗ, във връзка с чл 15 от Търговския закон, като продавачът прехвърля на купувача правото на собственост върху търговското предпрятие като съвкупност от всички права,задължения и фактически отношения, осъществяващо стопанската си дейност под наименование Фирма С. На 12.03.2018 г. в Търговския регистър е вписано прехвърлянето. Фирма С не е заличена в търговския регистър, не е ликвидирана, но няма активи, няма нищо. Ако излезе Ревизионен акт за плащане на ДДС на фирма С, от къде ще се събират тези суми? Има ли вероятност да ги търсят от фирма В, която е придобила фирма С на 12.03.2018 г. Има ли право НАП да влиза на ревизия във фирма С?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Плащане по ревизионен акт от продадена фирма без активи

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x