Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Първоначална оценка и цена на придобиване на ДМА съгласно СС 16

Силвия Динова Отговор, предоставен от
Силвия Динова
Въпрос:

Българско търговско дружество придобива чрез покупко-продажба недвижим имот, а именно УПИ №... Дружеството е регистрирано по ЗДДС и има право на данъчен кредит за въпросния имот. Сделката е облагаема по смисъла на ЗДДС и продавачът издава фактура на стойност 100000 лв. без ДДС. Освен продажната цена разноските по придобиването /една част, от които са задължителни по закон/ са изцяло за сметка на купувача, а именно:

- 2000 лв. без ДДС брокерска комисионна за посредничество по сделката.

- 730 лв. без ДДС Нотариална такса.

- 100 лв. Такса вписване.

- 3000 лв.  Данък придобиване на имущество съгласно ЗМДТ.

Как следва да бъде определена първоначалната цена на придобиване на въпросният дълготраен актив и по конкретно изброените допълнителни разноски отговарят ли на определението дадено в СС 16 - преки разходи по придобиване и невъзстановими данъци относно платения данък - придобиване по реда на ЗМДТ? Същите съгласно чл. 15 от ППЗДДС не се включват в данъчната основа по сделката. Въпросните разноски могат да бъдат поети изцяло от продавача или поделени поравно между страните. В тази хипотеза как ще бъде третиран съгласно ЗКПО отчетен текущ разход за сметка на продавача за същите разноски? Каква е дефиницията за невъзстановими данъци съгласно СС 16 /в практиката обикновено се има в предвид непризнат данъчен кредит по ЗДДС/? Изясняването на тези въпроси е от особена важност, тъй като е свързано с определянето на стойността на активите и при неточно отразяване оказва влияние върху текущите разходи, а от там и върху формираната облагаема печалба и дължимият корпоративен данък съгласно ЗКПО.



Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Първоначална оценка и цена на придобиване на ДМА съгласно СС 16

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x