Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отразяване на услуги към клиенти от ЕС и от трети страни

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Дружество, регистрирано по ДДС, извършва услуги към клиенти в Общността и трети страни. Услугите са в сферата на информационните тефнологии и маркетинговите стратегии. В момента клиентите са 1. Израел; 2. Сингапур и 3. Германия:

1. Към Израел и Сингапур фактурирам. Съгласно чл. 86, ал. 3 не се начислява ДДС в България при доставка с място на изпълнение извън територията на страната. Доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС и във връзка с чл 21 ал 2 от ЗДДС,. Обратно начисляване. Доставката се включва в дневника за продажбите в колона 23 и справката-декларация по ЗДДС в клетка 18. В дневник продажби ЕИК го отразявам с 999999999999999.

2. Следва ли да изискам от клиентите от трети страни официални документи, удостоверяваищи, че са данъчно задължени лица? При проверка в Интернет е видно, че това са големи корпоративни компании.

3. Има една особеност при клиента от Израел. Това е IR агенция, с която имаме подписан договор, фактурираме и получаваме плащанията си от тях. Нашата фирма извършва услуги в ИТ сектора към техен клиент, който е установен на териториата на Общността. В случая има ли някаква особеност или е правилно фактурирането и отразяването в дневниците, както съм написала по-горе?

2. Към Германия фактурирам, валиден VAT номер. Съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС не се начислява ДДС в България при доставка с място на изпълнение извън територията на страната. Примерен текст за фактура: Доставката не подлежи на облагане с ДДС в България, съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС и във връзка с чл 21 ал 2 от ЗДДС,. Обратно начисляване. Доставката се включва във VIES декларацията в колона 5. Доставката се включва в дневника за продажбите в колона 22 и справката-декларация по ЗДДС в клетка 17.

Правилно ли отразявам фактурите и имам ли задължения за друг вид деклариране на сделките, свързани с тези стани във връзка със Спогодби и Директиви?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Отразяване на услуги към клиенти от ЕС и от трети страни

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x