Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отразяване на услуга, получена от фирма от Северна Ирландия

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

➤ След изтичане на преходния период (31.12.2020 г.) Обединеното кралство и Северна Ирландия се считат за трети страни по отношение на облагането на доставките и услугите с ДДС. След приемането на чл. 168а от ЗДДС се въведе възможност при определени условия доставките на стоки от/до Северна Ирландия да се третират като доставки от/до държава членка. Но при получаване на услуга, предоставена от ДЗЛ от Ирландия на ДЗЛ в България, как и къде трябва да бъде отразена услугата в Справката декларация и дневниците? VAT номера на ДЗЛ от Ирландия е валиден при проверка в Европейската комисия. Аз смятам, че когато българска фирма е получател по доставка на услугата  от Северна Ирландия и услугата е с място на изпълнение на територията на България, то по силата на чл. 82, ал. 2, т. 3 възниква задължение за самооблагане, чрез издаване на протокол по чл. 117 от същия закон.


Отговор:
По силата на чл. 82, ал. 1 от ЗДДС, данъкът е изискуем от регистрираното по ЗДДС лице – доставчик по облагаема доставка. В същото време в чл. 82, ал. 2 от ЗДДС се регламентират случаите, когато дължимият ДДС е изискуем от получателя на доставката.

Именно хипотезата на т. 3 от чл. 82, ал. 2 от закона предвижда, че ДДС е дължим (тоест следва да се начисли) от получателя на доставката, когато кумулативно са налице следните обстоятелства:
1. Налице е доставка на услуги;
2. Получател на доставката на услуги е данъчно задължено по ЗДДС лице;
3. Доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната;
4. Доставката е облагаема; и
5. Доставката е с място на изпълнение на територията на страната.
       
Обръщаме внимание на изискването - доставчикът да е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната. Тоест в случая няма значение дали доставчика е установен в държава членка на ЕС или в трета държава или територия, за да е налице хипотезата, при която дължимият ДДС да се начислява от самият получател на услугата.

Напомняме, че по силата на чл 21 ал 2 от ЗДДС, мястото на изпълнение на доставки на услуги, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.

Тоест след като предприятие - регистрирано по ЗДДС данъчно задължено лице, което е установило своята независима икономическа дейност в България, получи услуга от данъчно задължено лице, установено в чужбина – без значение дали е установено в ЕС или в трета държава или територия, то услугата ще е с място на изпълнение на територията на България. При положение, че доставката на услугата е облагаема доставка за целите на ЗДДС, то тогава българското предприятие – получател ще трябва да си самоначисли дължимия ДДС, посредством издаването на протокол по чл 117, ал. 2 от ЗДДС, тъй като съгласно чл. 117, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, протокол се издава задължително от получателя по доставката в случаите по чл. 82, ал. 2 от ЗДДС. Материалния данъчен закон не прави разлика, дали доставчика – данъчно задължено по ДДС лице е установено във Великобритания, Северна Ирландия, Германия или САЩ. След като не е установено на територията на страната и съответно са изпълнени останалите изисквания на чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС, дължимият данък следва да се начисли от получателя – данъчно задълженото лице, установено на територията на България.

С уважение:

Христо Досев, д.е.с.
 

Нормативна рамка

ЗДДС
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x