Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отразяване на получена сума от спечелено дело във връзка с неплатена такса

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Фирма, регистрирана по ДДС, извършва дейност - поддръжка на комплекс. Един от клиентите не е платил таксата за 2020 г. и въз основа на сключения договор е заведено изпълнително дело срeщу него. През 2020 г. не е издадена фактура на клиента за таксата поддръжка и не е признат приход. През 2021 г. фирмата печели делото и получава сума по фирмената банкова сметка, която включва таксата и разноските по делото. Как трябва да се отрази получената сума - прихода от спечеленото дело в 2021 г., необходимо ли е да се издаде фактура за таксата поддръжка и да бъде начислено ДДС?


Отговор:
За целите на ЗДДС дейността „поддръжка на комплекс" представлява услуга с периодично изпълнение, при която всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо (чл. 25, ал. 4 от ЗДДС). Това означава, че фактурата е следвало да бъде издадена в 5 дневен срок от датата, на която таксата е станала дължима съгласно договора, независимо дали е платена или не. Фактът, че не е спазен нормативният срок не отменя задължението за издаване на фактура и за начисляване на ДДС за облагаемата доставка.

Съгласно Закона за счетоводството счетоводното отчитане и представянето на позициите във финансовите отчети се извършва при спазване на принципа за начисляване, т.е. ефектите от сделки и други събития се признават в момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти, и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят. Това означава, че таксата за дейността по поддръжката на комплекс е следвало да бъде призната като приход за периода, за който се отнася и в който са признати свързаните с нея разходи, т.е. за 2020 г., отново без значение дали е платена или не.

Възстановените разноски по делото се осчетоводяват в зависимост от това как са осчетоводени сумите при тяхното възникване – ако са признати като разход, при възстановяването им се признава приход. Ако са отчетени като вземане по разчетна сметка, при получаването им се закрива разчетът.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ЗСч

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x