Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отписване на дължими суми в размер на стотинки

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Клиент дължи 3086,79 лв, но е превел 3086,00 лв, т.е. 0,79 лв. по-малко. Разликата от 0,79 лв. няма да бъде търсена и ще бъде отнесена в разход за предприятието-доставчик. Въпросите са:

1. Коректно ли е тези 0,79 лв. да бъдат отписвани (в случая в разход) още при осчетоводяването на постъплението от 3086.00 лв. или следва да се изчакат 35 години, изисквани от чл. 37 ЗКПО?

2. Следва ли с тези 0.79 лв., отчетени като разход, да се преобразува (в увеличение) счетоводният финансов резултат или са данъчно признат разход?

3. Ако разходът не е признат за данъчни цели и следва да се прави преобразуване, възникващата данъчна разлика постоянна или временна е?

4. Ако клиентът също отпише (в приход) тези 0,79 лв. платени по-малко, този приход признат ли е за данъчни цели или следва с него да се преобразува (в намаление) счетоводният финансов резултат?

5. Ако впоследствие клиентът допреведе тези 0,79 лв. и предприятието-доставчик ги отчете като приход, този приход признат ли е за данъчни цели или следва с него да се преобразува (в намаление) счетоводният финансов резултат?

Моля за обобщение на данъчното третиране по ЗКПО на подобни отписани суми от порядъка на стотинки, дължащи се на минимални разлики между дължимата и преведената сума (и в двата случая, т.е. когато е преведено повече и когато е преведено по-малко от дължимото), т.е. когато е ясно, че вземанетозадължението е погасено, но поради закръгления или по друга причина разликата между преведената сума и дължимата сума е минимална (от порядъка на стотинки до левче-два) и изглежда неуместно да се отправя искане до съответния партньор да допреведе такава дребна сума (когато предприятието е доставчик) или пък да се прави превод за такава дребна сума (когато предприятието е клиент и е превело стотинки по-малко от дължимото). И въобще коректно ли е такива суми да бъдат отписвани текущо или следва да се изчака изтичането на 35 години, предвидени в ЗКПО.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Отписване на дължими суми в размер на стотинки

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x