Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отдаване под наем на фирмен имот на свързано лице

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Физическо лице желае да учреди фирма и да закупи имот, собственик на който да е фирмата. Дружеството ще бъде регистрирано по ДДС. Ще се упражни правото на данъчен кредит за покупката на имота. Имотът ще се ползва за облагаеми доставки - отдаване под наем, но на свързано лице - сина на собственика. Има ли законова пречка от свързаността между собственика на имота и наемателя? Освен тази хипотеза, за да бъде ползван данъчният кредит, какви други възможности има?


Отговор:
ЗДДС не забранява сделките между свързани лица, но предвижда ограничения за размера на данъчната основа при такива сделки.

Съгласно чл. 27, ал. 3 от закона данъчната основа е пазарната цена при следните доставки:
1. доставка между свързани лица, когато данъчната основа, определена по реда на чл. 26, е:
а) по-ниска от пазарната цена, доставката е облагаема и получателят няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81;
б) по-ниска от пазарната цена, доставката е освободена и доставчикът няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81;
в) по-висока от пазарната цена, доставката е облагаема и доставчикът няма право на приспадане на данъчен кредит или има право на частичен данъчен кредит, или право на възстановяване на платения данък по реда на чл. 81;
 
В случай че отдадете имота под наем на свързано лице, което няма право на приспадане на данъчен кредит или частичен такъв, следва да определите пазарната цена и да начислявате ДДС на тази данъчна основа, независимо за какъв наем сте се споразумели.
 
Имотите, за които лицето би имало право на пълен данъчен кредит, трябва да се използват само за облагаемата дейност на това лице. Може да бъде използван за офис свързан с облагаемата дейност, даване под наем /с избор на облагаема доставка, съгласно чл. 45, ал. 7 от закона/ или закупуване с цел продажба.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x