Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отчитане на ученическа екскурзия с единствен разход този за транспорт

Наталия Василева Отговор, предоставен от
Наталия Василева
Въпрос: Как би следвало да се отчете счетоводно организиране на еднодневна ученическа екскурзия с лицензиран транспорт, когато единственият разход е за транспорт? Това събитие следва ли да се отчита като туристическо или няма характера на туристическо пътуване?

Отговор:
Съгласно чл. 136, ал. 1 от Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), когато туроператор предоставя от свое име стоки или услуги във връзка с пътуването на пътуващо лице, за осъществяването на което се използват стоки или услуги, от които пътуващото лице се възползва пряко, смята се, че се извършва една доставка на обща туристическа услуга. Стоките и услугите, от които пътуващото лице се възползва пряко, са тези, които туроператорът е получил от други данъчно задължени лица и е предоставил на пътуващото лице без изменение. По смисъла на ЗДДС пътуващо лице е всяко лице - получател на обща туристическа услуга, която не е придобита с цел последваща продажба. Туроператор, прилагащ специален ред на облагане на туристическите услуги, ще бъде всяко лице, което действа като такова и извършва доставка на обща туристическа услуга.

За туроператора организирането на еднодневни ученически екскурзии представлява доставка на обща туристическа услуга, дори и да е формирана само от единична услуга, а не пълен пакет. Прилага се специалния режим на облагане на туристическите услуги, регламентиран в глава шестнадесета от ЗДДС. Туроператорът няма право на приспадане на данъчен кредит за доставките на стоки и услуги, получени от други данъчно задължени лица, от които пътуващото лице се възползва пряко. За документиране доставката на обща туристическа услуга се издава фактура, в която не се посочва данък. Начисляване на данъка за доставките на обща туристическа услуга става с издаване на протокол. Данъчната основа на доставката на обща туристическа услуга е маржът, който представлява разликата, намалена с размера на дължимия данък, между общата сума, която туроператорът е получил или ще получи за доставката и сумата, която е платена или ще бъде платена за доставки на стоки и услуги, от които пътуващото лице се възползва пряко, включително ДДС.
 

С уважение:

Нормативна рамка:
- ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x