Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Освободена от облагане е продажбата на лични вещи онлaйн

PortalSchetovodstvo.bg Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
Когато се продават вещи за лично ползване и вещи, незакупени за последваща препродажба, не се дължи данък и получените суми не се декларират.
 
Ако се правят регулярни продажби на стоки, очевидно непридобити за лично ползване, а с цел търговия и печалба, се дължи данък, който се определя и декларира в ГДД за дадената година.
 
От 16-ти март 2021 г. НАП пуска е-услуга за предварително попълнени ГДД за облагане доходи на физически лица (ФЛ) в Портала за е-услуги. Там ще могат да се видят и данни, получени в Приходната агенция от онлайн продажби с наложен платеж през миналата година. 
 
ФЛ ще трябва да направят преценка дали посочените суми, идващи от онлайн търговия, са от продажба на лични вещи или на стоки, купени или произведени за препродажба и извършване на търговска дейност. Ако сумите са от продажба с цел търговия и печалба, ФЛ ще ги посочват в Приложение № 2 от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2020 г. до 30-ти юни тази година.
 
Когато ФЛ получава доходи от друга стопанска дейност като земеделски стопанин, от свободна професия или от занаятчийска дейност посредством онлайн продажби с наложен платеж, трябва да декларира получените суми в Приложение № 3. Ако продава произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, несвързани с извършваната от ФЛ стопанска дейност, доходите от тях се посочват в Приложение № 5. Тогава срокът за деклариране на доходите и плащане на данъка е до 05-ти май 2021 г.
 
източник: nap.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x