Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Основание за неначисляване на ДДС във фактура към норвежка фирма

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Трябва да издаваме всеки месец фактура за извършена услуга на фирма в Норвегия. Имаме документ, че фирмата е регистрирана по ДДС. Услугата е в обаластта на компютърното програмиране. Кой член трябва да посочим във фактурата за неначисляване на ДДС и в кои клетки на дневника на продажбите трябва да се отрази?


Отговор:
Съгласно чл 21 ал 2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.  

За да се определи дали дадено лице, установено в трета страна, е данъчно задължено лице или не, следва да се приложи Регламент 282/2011 и по-точно чл. 18, пар.3. Регламентът определя кога можем да считаме едно лице за данъчно задължено лице, като поставя различни условия за лицата установени в ЕС и тези установени извън ЕС.
 
Член 18
3. Освен ако не разполага с информация за противното, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен извън Общността, има статут на данъчнозадължено лице:
а)ако получи от получателя удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, с цел да му се предостави възможност да получи възстановяване на ДДС по силата на Директива 86/560/ЕИО на Съвета от 17 ноември 1986 г. относно хармонизиране на законодателствата на държавите-членки в областта на данъците върху оборота — правила за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчнозадължени лица, които не са установени на територията на Общността;
б)когато получателят не разполага с това удостоверение, ако доставчикът разполага с идентификационния номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция, предоставен на получателя от страната по установяване и използван за идентифициране на данъчнозадължени лица или с всяко друго доказателство за това, че получателят е данъчнозадължено лице и ако доставчикът извърши проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена му от получателя, с помощта на обичайните търговски мерки за сигурност като мерките, свързани с проверките на самоличността и на плащанията.
 
Норвегия не е държава членка на ЕС, което означава, че съгласно Регламент 282/2011 е достатъчно всяко доказателство, което доказва, че получателят е данъчно задължено лице.

В случая, ако клиентът е предоставил идентификационния номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция, можете да го считате за данъчно задължено лице. Това определя, че мястото на изпълнение на предоставената услуга ще е там, където получателят на услугата е установил своята независима икономическа дейност /Норвегия/.

Доставката с място на изпълнение извън страната не се облага по ЗДДС, съгласно чл 86 ал 3 от ЗДДС. Фактурата се отразява в дневника за продажби в колона 23 и в клетка 18 от справка декларацията.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x