Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Осчетоводяване на приходни фактури след регистрация по OSS

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ След като сме се регистрирали в режим OSS, как се осчетоводяват приходните фактури (все пак приходът трябва да се отрази в счетоводството) с различни ДДС ставки и влизат ли тези приходи, било то и информативно, в месечните справки декларации по ДДС? И тъй като касовине апарати все още не са настроени да работят по този начин, как се процедира с касовите бележки, издадени към физически лица в Румъния, заради пратки с наложен платеж, които са с вярна крайна стойност, но с начислен български ДДС - ръчно ли да ги вадя, за да ги отделя от останалия оборот?


Отговор:
След регистрацията за прилагане на режим в Съюза, доставките, за които се прилага този режим, не се включват в отчета за извършените продажби по чл. 119 от закона (чл. 112, ал. 6 от ППЗДДС), а данъчните документи /фактури и известия/ и отчетите по чл. 159г от закона, издадени във връзка с извършените доставки на вътреобщностни дистанционни продажби не се отразяват в дневника за продажбите (чл. 113, ал. 18 от ППЗДДС). Издадените фактури във връзка с вътреобщностни дистанционни продажби се осчетоводяват като останалите фактури, но не се включват в дневника за продажби. Ще е добре да отразявате чуждия начислен данък в отделна счетоводна сметка, различна от сметките, които се отнасят за българския данък, както и да отчитате в отделна партида продажбите без фактури, за да ги отделите от останалите доставки извън режим в Съюза.
 
Мястото на изпълнение на вътреобщностните дистанционни продажби от лице, прилагащо режим в Съюза, е мястото, където стоката се намира към момента, в който завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя. Това означава, че мястото на изпълнение ще е извън страната и основанието за неначисляване на български данък е чл 86 ал 3 от ЗДДС. За всички плащания, за които се изисква издаване на касов бон, които са свързани с вътреобщностни дистанционни доставки, следва да издавате касов бон без българския данък и той следва да е издаден по група „А“ за стоки. Няма да коментирам абсурдното изискване на чл. 27, ал. 3 от наредбата.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x