Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Осчетоводяване на фактури за доставка на хляб и брашно

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Счетоводител съм на хранителен магазин и след всичките промени, които настъпиха в рамките на един месец, се обърках много. Моля за Вашето компетентно становище по следните въпроси:

1. Как трябва да се осчетоводи фактурата за доставка на хляб/ брашно от моята страна, т.е. в моя магазин, като купувам от производителя и продавам на крайния потребител? В кои колони трябва да е сумата по фактурата? И изобщо трябва ли тя да влиза в дневник покупки или само ППЗДДС? Когато имам смесена фактура, как трябва да изглежда в дневника? Два пъти осчетоводена или по друг начин?

2. Трябва ли в дневник продажби отчетът за продажбите ми на хляб и брашно да бъде разделен със съответния код или това е само за доставчика - производител? Нямам издавани фактури за продажба на хляб, само с касов бон и общата сума се вижда отделно в месечния отчет.

3. От 01.07.2022 г. до 08.07.2022 г. хлябът е с 20% ДДС, от 09.07.2022 г. хлябът е с 0% ДДС и следва да се отразява в дневниците - покупки и продажби - съгласно разпоредбите, нали така?


Отговор:
Когато получавате фактури от доставчици, установени в България, независимо дали са за хляб/ брашно или други стоки, задължително трябва да ги отразите в дневника за покупки в периода на издаването им или в един от следващите 12 данъчни периода, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1. Това е регламентирано в чл. 124, ал. 4 от закона. Това означава, че задължително трябва да отразите фактурите за хляб/ брашно, независимо, че в тях няма начислен данък. В дневника за покупки доставките се отразяват спрямо правото на данъчен кредит. Когато няма начислен такъв, сумата се отразява в колона 9 от дневника. Когато получите фактура с начислен данък с различни ставки, ако софтуерът позволява, следва да я отразите на един ред като данъчната основа за хляб/ брашно ще се отрази в колона 9, а данъчната основа на стоките със ставка 20% в следващите колони, спрямо правото на данъчен кредит /при пълен данъчен кредит в колони 10 и 11/. Ако софтуерът не позволява такова отразяване на един ред, може да отразите фактурата на два реда. В този случай, ако софтуерът има проверка за дублиране на документи, ще Ви предупреди за дублиране, но това не пречи да продължите. Повечето софтуери позволяват въвеждане на един ред в много позиции.

Когато продавате хляб/ брашно, Вие прилагате 0% ДДС и задължително трябва да отразите фактурите и отчета по реда на закона. Това задължение се отнася за всеки доставчик на хляб/ брашно, независимо къде е по веригата продажби.

В § 20а от ППЗДДС са регламентирани правилата за отразяване на фактурите и отчетите за продажби при продажбата на хляб/ брашно. Ако не сте издавали фактури за хляб/ брашно, тогава трябва изготвите отделни отчети за хляб и брашно. Всеки отчет трябва да се отрази в дневника за продажби с отделен код -  в колона 3 "Вид на документа" за хляб с код "84", а за брашно с код "85". В колона 8а трябва да се посочат съответните кодове „07“  за хляб и „08“ за брашно. Данъчната основа се отразява в колони 9 и 19.
 
Продажбите на хляб/ брашно преди 09.07.2022 се отразяват в общия отчет за продажби, както преди. За тях е приложена ставка от 20% и няма нужда от допълнителна информация и проследяване.

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x